Trwa ładowanie...

Zidentyfikowano zamachowców z lotniska w Brukseli

• Zidentyfikowano dwóch zamachowców samobójców, którzy we wtorek zdetonowali ładunki wybuchowe na lotnisku w Brukseli
• Domniemani zamachowcy to bracia Khalid i Brahim El Bakraoui
• Trzeci z zamachowców, który jest poszukiwany, nazywa się Najim Laachraoui
• Eksperci CIA uważają, że Europa powinna wyciągnąć z kolejnych zamachów lekcję

Share
Zidentyfikowano zamachowców z lotniska w Brukseli
d28x3es

Bracia Khalid i Brahim El Bakraoui to domniemani zamachowcy samobójcy, którzy we wtorek zdetonowali ładunki wybuchowe w hali odlotów lotniska w Brukseli - podała w środę belgijska telewizja RTBF, powołując się na źródła w policji.

Według mediów bracia El Bakraoui mieszkali w Brukseli i byli znani policji jako przestępcy, ale nie z powodu zaangażowania w działalność terrorystyczną. W ostatnich latach obaj odsiadywali wyroki.

d28x3es

Khalid miał pod fałszywym nazwiskiem wynajmować mieszkanie w brukselskiej dzielnicy Forest (Vorst), gdzie niedawno doszło do strzelaniny z policją w trakcie obławy na domniemanego koordynatora ubiegłorocznych zamachów w Paryżu Salaha Abdeslama; został on pojmany w piątek.

Z kolei gazeta "La Derniere Heure" (DH) podała, że trzeci z zamachowców, który jest poszukiwany przez policję, nazywa się Najim Laachraoui. Jest on podejrzany także o współudział w zamachach w Paryżu z listopada 2015 roku; jego DNA znaleziono na materiałach wybuchowych, które miały być użyte w tych atakach - podaje "DH".

Według gazety w 2013 roku Laachraoui miał przebywać w Syrii, a na początku września zeszłego roku został zarejestrowany pod fałszywym nazwiskiem na granicy węgiersko-austriackiej. Jego poszukiwania trwają od 4 grudnia ubiegłego roku.

We wtorek policja opublikowała zdjęcie tych trzech mężczyzn, pochodzące z kamery monitoringu w hali odlotów brukselskiego lotniska, gdzie doszło do pierwszego z dwóch zamachów. W wyniku podwójnej eksplozji na lotnisku zginęło - według wstępnych danych - 14 osób. W drugim zamachu w metrze zginęło 20 osób.

d28x3es

Media publikują w środę pierwsze nieoficjalne informacje na temat śledztwa po zamachach oraz na temat ofiar śmiertelnych. Według RTBF wśród ofiar jest obywatelka Peru i kilkoro Marokańczyków.

W belgijskiej kryjówce paryskich zamachowców znaleziono DNA jednego z odpowiedzialnych za wczorajszy zamach w Brukseli. Jak poinformowała tamtejsza prokuratura, nadal poszukiwany Najim Laachraoui był również zamieszany w ataki we francuskiej stolicy. Miał przygotowywać ładunki zdetonowane w listopadzie w Paryżu. 25-latek był ponadto ścisłym współpracownikiem Salaha Abdeslama - mózgu paryskich zamachów. Jesienią zeszłego roku mężczyźni podróżowali na Węgry. 9 września wynajęty przez nich samochód został zatrzymany na granicy austriacko-węgierskiej.

Dyrektor CIA z czasów prezydentury George'a Busha, Micheal Hayden, związany obecnie z Atlantic Council uważa, że ataki były przygotowywane od dawna, gdyż były wyrafinowane, skoordynowane czasowo i niestety bardzo skuteczne. Zostały przyspieszone po aresztowaniu Abdeslama, gdyż terroryści uznali, że jeśli od razu ich nie przeprowadzą, to może im się już to nie udać - mówił Hayden.

Zdaniem Haydena Europa powinna wyciągnąć z tych kolejnych już na jej terytorium ataków terrorystycznych lekcję, że "ludzie mają prawo do prywatności, ale mają też prawo do życia". A to oznacza - dodał - że należy korzystać z narzędzi takich jak elektroniczna inwigilacja.

d28x3es

Podziel się opinią

Share
d28x3es
d28x3es
Więcej tematów