Trwa ładowanie...

Zginęły 43 osoby, bo piloci wyłączyli sprawny silnik

Ustalenia komisji badającej katastrofę samolotu linii lotniczych TransAsia Airways na Tajwanie, w której zginęły 43 osoby, są wstrząsające. Maszyna runęła na ziemię, bo piloci omyłkowo wyłączyli sprawny silnik.

Share
Zginęły 43 osoby, bo piloci wyłączyli sprawny silnik
Źródło: PAP/EPA, Fot: Dawid Chang
d464f97

Katastrofa wydarzyła się w lutym tego roku. Samolot, który leciał z lotniska Songshan w centrum Tajpej na wyspy Jinmen (Cinmen), tuż po starcie zaczął spadać. Zahaczył o estakadę i jadącą po niej taksówkę, a następnie wpadł do rzeki.

Na pokładzie turbośmigłowego ATR 72-600 znajdowało się 58 osób, w tym pięciu członków załogi. Uratowano tylko 15 osób, w tym dwuletniego chłopca.

d464f97

Już z pierwszych ustaleń ekspertów wynikało, że w chwili katastrofy nie działał żaden z silników samolotu. Stwierdzono, że jeden z nich uległ uszkodzeniu tuż po starcie. Nie wiadomo było jednak, dlaczego nie działał także drugi. Już wówczas zaczęto podejrzewać, że katastrofę spowodował błąd człowieka - maszyny ATR 72-600 mogą kontynuować lot na jednym silniku.

Raport dotyczący przyczyn katastrofy maszyny ma zostać przedstawiony w czwartek. Agencja Reuters, powołując się na źródło związane ze śledztwem, już w środę poinformowała jednak, o ustaleniach komisji. To załoga maszyny miała przez pomyłkę wyłączyć działający silnik maszyny i tym samym spowodować katastrofę.

d464f97

Podziel się opinią

Share
d464f97
d464f97
Więcej tematów