Trwa ładowanie...
dj82k25

Zginęły 43 osoby, bo piloci wyłączyli sprawny silnik

Ustalenia komisji badającej katastrofę samolotu linii lotniczych TransAsia Airways na Tajwanie, w której zginęły 43 osoby, są wstrząsające. Maszyna runęła na ziemię, bo piloci omyłkowo wyłączyli sprawny silnik.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Akcja ratunkowa na rzece Keelung
Akcja ratunkowa na rzece Keelung (PAP/EPA, Fot: Dawid Chang)
dj82k25

Katastrofa wydarzyła się w lutym tego roku. Samolot, który leciał z lotniska Songshan w centrum Tajpej na wyspy Jinmen (Cinmen), tuż po starcie zaczął spadać. Zahaczył o estakadę i jadącą po niej taksówkę, a następnie wpadł do rzeki.

Na pokładzie turbośmigłowego ATR 72-600 znajdowało się 58 osób, w tym pięciu członków załogi. Uratowano tylko 15 osób, w tym dwuletniego chłopca.

Już z pierwszych ustaleń ekspertów wynikało, że w chwili katastrofy nie działał żaden z silników samolotu. Stwierdzono, że jeden z nich uległ uszkodzeniu tuż po starcie. Nie wiadomo było jednak, dlaczego nie działał także drugi. Już wówczas zaczęto podejrzewać, że katastrofę spowodował błąd człowieka - maszyny ATR 72-600 mogą kontynuować lot na jednym silniku.

dj82k25

Raport dotyczący przyczyn katastrofy maszyny ma zostać przedstawiony w czwartek. Agencja Reuters, powołując się na źródło związane ze śledztwem, już w środę poinformowała jednak, o ustaleniach komisji. To załoga maszyny miała przez pomyłkę wyłączyć działający silnik maszyny i tym samym spowodować katastrofę.

dj82k25

Podziel się opinią

Share
dj82k25
dj82k25
Więcej tematów