Trwa ładowanie...
d2p7fos
18-04-2008 17:40

Zespół policjantów i prokuratorów omawiał sprawę Olewnika

Zespół policjantów i prokuratorów, zajmujący się nieprawidłowościami w śledztwie dotyczącym porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika ustalił, że w pierwszej kolejności przeanalizuje akta operacyjne policji przekazane przez MSWiA. Poinformował o tym po spotkaniu zespołu w Olsztynie koordynujący jego pracę prokurator okręgowy Cezary Kamiński.

d2p7fos
d2p7fos

W zespole powołanym przez komendanta głównego policji i prokuratora krajowego jest ośmiu policjantów i trzech prokuratorów.

Kamiński powiedział, że podczas spotkania omówiono wątki, które pojawiają się w tej sprawie, podzielono zadania oraz ustalono ich termin realizacji.

Zespół rozpocznie prace od analizy akt operacyjnych policji, które zostały odtajnione i przekazane do Olsztyna przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Skonfrontujemy te materiały z tym co już mamy i od tej konfrontacji zależeć będą kolejne podejmowane przez nas czynności - powiedział Kamiński.

Przyznał, że w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy prowadzeniu sprawy porwania i zabójstwa Olewnika jest kilkanaście wątków. Żaden z tych wątków nie ma prymatu i żaden wątek nie może być pominięty - zaznaczył.

d2p7fos

Nie zdradził jednak, analizę których wątków wykona policja, a którymi zajmie się prokuratura. Powiedział, że śledczy zdaję sobie sprawę z tego, że niektóre wątki pojawiające się w ostatnim czasie w mediach mogą być "spekulacyjne". Dodał, że gdy zajdzie potrzeba, do sprawy tej zostaną oddelegowane kolejne osoby.

Kamiński nie chciał podać nazwisk osób, które zostaną w tej sprawie przesłuchane, i którym ewentualnie będą stawiane zarzuty, ale zaznaczył, że ta sprawa nie jest rozpoczynana na nowo i śledczy dobrze orientują się w materiałach.

Ta sprawa jest prowadzona od czerwca 2007 roku i pochylaliśmy się już nad tymi nieprawidłowościami, ale uznaliśmy, że prymat stanowi wykrycie sprawców porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika oraz odnalezienie jego ciała - zaznaczył Kamiński.

Zapewnił także, że o ustaleniach śledczych będzie poinformowana opinia publiczna.

d2p7fos

Do porwania Krzysztofa Olewnika, syna przedsiębiorcy z Drobina pod Płockiem doszło w nocy z 26 na 27 października 2001 roku. Uprowadzenie nastąpiło krótko po zakończeniu przyjęcia, które odbywało się w domu Krzysztofa. W przyjęciu brała udział m.in. grupa płockich policjantów. Wcześniej podczas kontroli drogowej patrol policyjny zatrzymał Olewnika i jego wspólnika Jacka K. Doszło do sprzeczki między Jackiem K. a funkcjonariuszem, którą chciano wyjaśnić i załagodzić podczas przyjęcia.

Wkrótce po porwaniu Olewnika sprawcy zażądali okupu. Kilkadziesiąt razy kontaktowali się z jego rodziną. W lipcu 2003 roku okup - 300 tys. euro - przekazano porywaczom. Jednak uprowadzony nie został uwolniony, został zamordowany miesiąc po przekazaniu pieniędzy.

Dopiero 31 marca br. Sąd Okręgowy w Płocku skazał dwóch jego zabójców - Sławomira Kościuka i Roberta Pazika na kary dożywotniego więzienia. Kilka dni później Kościuk popełnił samobójstwo. Powiesił się w celi aresztu w Płocku.

W czerwcu 2007 r. samobójstwo popełnił też Wojciech F. (szef gangu, który porwał Olewnika), któremu śledczy zamierzali przypisać tzw. sprawstwo kierownicze.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj