Zerwanie tamy w Rosji. "Woda wszystko zabiera. Wszystko!"
Woda wróciła do koryta rzeki we wsi Kiolim w obwodzie czelabińskim. Trwa przeszukiwanie domostw - informuje EMERCOM. W piątek na zbiorniku Kialimskoje runęła tama. Ewakuowano prawie 170 osób. Media publikują także nagrania, przedstawiające moment uderzenia fali. - Co za koszmar. Woda wszystko zabiera. Wszystko - krzyczy jedna z kobiet.
27.07.2024 | aktual.: 27.07.2024 09:56
Wieś Kiolim w obwodzie miejskim Karabasz (obwód czelabiński) jest całkowicie pozbawiona wody i prądu - podaje korespondent agencji informacyjnej Access.
Zerwanie tamy w Rosji
"Woda wróciła do koryta rzeki" - informuje z kolei rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (EMERCOM). Ratownicy za pomocą dronów sprawdzają teren. Na miejscu pracuje także ciężki sprzęt oraz ok. 50 ratowników, którzy przeczesują zrujnowane domostwa.
200 osób w strefie zagrożenia
Jak informowaliśmy w piątek, na zbiorniku Kialimskoje zerwała się tama. Runął 100-metrowy odcinek zapory, doprowadzając do powstania ogromnej fali powodziowej. Ludzie w panice uciekali na dachy swoich budynków. Tylko we wsi Kiolim woda osiągnęła metr wysokości.
Kanał Zvezda opublikował nagrania od mieszkańców wsi. Widać na nich moment uderzenia fali powodziowej. Woda błyskawicznie wdzierała się na posesję, niszczyła płoty i budynki gospodarcze. Na jednym z nagrań słychać krzyk kobiety, która w pośpiechu ucieka do domu. Chwilę później wszystko wokół jest zalane.
Na kolejnym filmie słychać głos kobiety: - Zalało nas całkowicie. Co za koszmar. Woda wszystko zabiera. Wszystko.
Chwilę później woda sięga już do wysokości okien.
W strefie zalewowej znalazło się około 200 osób. EMERCOM poinformował, że z zagrożonych terenów ewakuowano 163 osoby, w tym 21 dzieci. Nikt nie zginął.
W sumie na miejscu katastrofy pracuje 170 ratowników i 60 jednostek sprzętu.
Gubernator obwodu czelabińskiego Aleksiej Teksler też przyjechał na miejsce - ogłosiła jego służba prasowa. Ma zająć się organizacją pomocy dla powodzian.
Zbiornik Kialimskoje został utworzony w 1979 roku. Jest pomnikiem przyrody o "znaczeniu regionalnym". Położony jest 8 km na południowy zachód od miasta Karabasz, dla którego jest źródłem wody pitnej. Jego objętość to 6 mln metrów sześciennych, a długość całej tamy to 545 metry.
Przeczytaj także: