Zełenski o rozmowach pokojowych. "Ukraina nie boi się spotkań"
"Ukraina nie boi się spotkań i oczekuje równie odważnego podejścia ze strony rosyjskiej. Czas zakończyć wojnę" - przekazał w czwartek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. W komunikacie w mediach społecznościowych zawarł podsumowanie po rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem.
Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis po rozmowie telefonicznej z kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem. "Ukraina i Niemcy w jednakowy sposób postrzegają konieczność jak najszybszego zakończenia wojny sprawiedliwym pokojem, a warunki zakończenia tej wojny ukształtują krajobraz bezpieczeństwa Europy na nadchodzące dekady" - dodał.
"Wojna toczy się właśnie w Europie, a Ukraina jest jej integralną częścią - jesteśmy już przecież w trakcie negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską. Dlatego Europa powinna uczestniczyć w odpowiednich procesach" - podkreślił ukraiński prezydent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seria eksplozji w Rosji. Kule ognia nad rafinerią Afipsky
Wyjaśnił, że w trakcie rozmowy skoordynowane zostały stanowiska Ukrainy i Niemiec oraz zapadły ustalenia dotyczące kolejnych rozmów przywódców dwóch państw. "Doradcy ds. bezpieczeństwa odbędą dzisiaj spotkanie online, by uzgodnić wspólne stanowisko - Ukrainy, całej Europy i Stanów Zjednoczonych" – napisał Zełenski.
Przypomniał, że w środę omówił z partnerami potencjalne formaty spotkań na rzecz pokoju z udziałem przywódców w najbliższym czasie: dwa w formacie dwustronnym, jeden trójstronny. "Ukraina nie boi się spotkań i oczekuje równie odważnego podejścia ze strony rosyjskiej. Czas zakończyć wojnę" - oświadczył ukraiński prezydent.
Rozmowa Zełenskiego z Merzem. Opublikowano komunikaty
Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie niemieckiego rządu Merz i Zełenski w rozmowie telefonicznej "omówili bieżące wydarzenia po spotkaniu specjalnego wysłannika USA Steve'a Witkoffa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem".
Jak dodano, Niemcy i Ukraina "doceniają mediacyjne wysiłki prezydenta Stanów Zjednoczonych" Donalda Trumpa. Dalej w komunikacie czytamy, że Berlin i Kijów "są zgodne co do tego, że Rosja musi zakończyć swoją niezgodną z prawem międzynarodowym wojnę napastniczą".
Zgodnie z niemieckim komunikatem Merz i Zełenski mieli ustalić, że będą ściśle współpracować z partnerami z Europy i USA. Kanclerz zapewnił prezydenta Ukrainy o dalszym wsparciu RFN.
W środę Trump ogłosił, że jest szansa, iż wkrótce dojdzie do jego spotkania z Putinem. "New York Times" napisał, że Trump planuje spotkać się osobiście z przywódcą Rosji w przyszłym tygodniu, a następnie miałoby dojść do spotkania Trumpa, Putina i Zełenskiego.
Czytaj też: