Zełenski o Bachmucie: Jest już tylko w naszych sercach
Wołodymyr Zełenski zabrał głos ws. sytuacji w Bachmucie. - Dzisiaj jest on już tylko w naszych sercach - przekazał podczas szczytu państw grupy G7 w Hiroszimie. Te słowa odebrano jako potwierdzenie, że miasto upadło, jednak rzecznik prezydenta Ukrainy wyjaśnia, że przywódca został źle zrozumiany.
Ogromny chaos informacyjny ws. Bachmutu. W niedzielę agencja AP napisała, że ukraiński przywódca, pytany o to, czy miasto na wschodzie kraju pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono".
Według agencji Reutera prezydent odpowiedział na to pytanie: "Myślę, że nie". Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach". Polityk mówił o tym przed spotkaniem z przywódcą USA Joe Bidenem - przekazał Reuters. Doniesieniom ws. utraty Bachmutu zaprzeczył niedługo po tym rzecznik ukraińskiego prezydenta, który wytknął dziennikarzom pomyłkę.
"Jeśli chodzi o odpowiedź prezydenta Ukrainy na pytanie o Bachmut. Pytanie dziennikarza (brzmiało): 'Rosjanie mówią, że opanowali Bachmut'. Odpowiedź prezydenta: 'Myślę, że nie'. W ten sposób prezydent zaprzeczył zajęciu Bachmutu" - wyjaśnił Serhii Nykyforov w komunikacie na Facebooku.
Biden zapowiada nowy pakiet pomocy dla Ukrainy
Głos zabrał także prezydent Stanów Zjednoczonych, która ogłosił nowy pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy. Jego wartość będzie wynosiła 375 mln dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- USA robią wszystko, co w ich mocy, by wzmocnić możliwości obronne Ukrainy w wojnie tego kraju z Rosją; przekażemy władzom w Kijowie nowy pakiet pomocy wojskowej zawierający amunicję, artylerię i pojazdy opancerzone - oświadczył Joe Biden.
Wcześniej informowano, że wśród rodzajów uzbrojenia przekazanych Ukrainie mogą znaleźć się również kolejne wyrzutnie rakietowe HIMARS. Również w piątek agencja AP powiadomiła, że Biden poparł podczas nieoficjalnych rozmów na marginesie szczytu G7 inicjatywę szkoleń ukraińskich pilotów w obsłudze amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-16.
Jak dodano, treningi, które rozpoczną się w ciągu kilku miesięcy, prawdopodobnie zostaną przeprowadzone w Europie. Biden miał też oznajmić w rozmowach z przywódcami pozostałych krajów G7, że szczegółowe decyzje w sprawie ewentualnego przekazania F-16 Ukrainie zapadną również w ciągu najbliższych miesięcy, gdy będą już trwały szkolenia pilotów.