PolskaZebrano 100 tys. podpisów pod inicjatywą "Świecka szkoła"

Zebrano 100 tys. podpisów pod inicjatywą "Świecka szkoła"

100 tys. podpisów zebrano pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Świecka szkoła" poinformowali we wtorek organizatorzy akcji. Celem inicjatywy jest zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych.

Zebrano 100 tys. podpisów pod inicjatywą "Świecka szkoła"
Źródło zdjęć: © Fotolia

29.09.2015 | aktual.: 16.12.2015 17:16

- Zebraliśmy 100 tysięcy podpisów - poinformował we wtorek na briefingu jeden z inicjatorów akcji, redaktor naczelny magazynu "Liberte" Leszek Jażdżewski. Jak dodał, podpisy muszą być teraz zweryfikowane. - 5 października złożymy podpisy w Kancelarii Sejmu. Kontaktowaliśmy się z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, chcemy się z nią spotkać. Jeśli się nie uda, to projekt złożymy w biurze podawczym - zapowiedział Jażdżewski.

Według organizatorów akcji, lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych rocznie, dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach. - Ludzie nie mają nic przeciwko religii. Zależy im tylko na tym, by nie była finansowana ze wspólnego budżetu. Polacy są bardziej otwarci niż Episkopat i politycy, którzy ich reprezentują. Mają jednak problem z pazernością Kościoła - podkreślił Jażdżewski.

- My chcemy, by religia zamiast przedmiotu obowiązkowego, z którego ocena jest na świadectwie i na który chodzi się pod presją, stała się przedmiotem dodatkowym - powiedziała jedna z uczestniczek akcji Bożena Przyłuska.

Organizatorzy zapowiedzieli, że będą wysyłać wiadomości do komitetów wyborczych, pytać polityków podczas kampanii wyborczej o ich stosunek do akcji i zachęcać, by oni również złożyli podpisy pod inicjatywą.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się w połowie sierpnia. Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert BiedrońBiedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)