Trwa ładowanie...
29-09-2015 14:41

Zebrano 100 tys. podpisów pod inicjatywą "Świecka szkoła"

100 tys. podpisów zebrano pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą "Świecka szkoła" poinformowali we wtorek organizatorzy akcji. Celem inicjatywy jest zaprzestanie finansowania religii z budżetu państwa i przeznaczenie środków np. na dodatkowe lekcje języków obcych.

Zebrano 100 tys. podpisów pod inicjatywą "Świecka szkoła"Źródło: Fotolia
d3i8bj2
d3i8bj2

- Zebraliśmy 100 tysięcy podpisów - poinformował we wtorek na briefingu jeden z inicjatorów akcji, redaktor naczelny magazynu "Liberte" Leszek Jażdżewski. Jak dodał, podpisy muszą być teraz zweryfikowane. - 5 października złożymy podpisy w Kancelarii Sejmu. Kontaktowaliśmy się z marszałek Sejmu Małgorzatą Kidawą-Błońską, chcemy się z nią spotkać. Jeśli się nie uda, to projekt złożymy w biurze podawczym - zapowiedział Jażdżewski.

Według organizatorów akcji, lekcje religii w szkole kosztują obywateli 1 miliard 350 milionów złotych rocznie, dlatego proponują, by za te środki opłacić uczniom np. dodatkowe lekcje języków obcych czy stworzyć nowe pracownie informatyczne w szkołach. - Ludzie nie mają nic przeciwko religii. Zależy im tylko na tym, by nie była finansowana ze wspólnego budżetu. Polacy są bardziej otwarci niż Episkopat i politycy, którzy ich reprezentują. Mają jednak problem z pazernością Kościoła - podkreślił Jażdżewski.

- My chcemy, by religia zamiast przedmiotu obowiązkowego, z którego ocena jest na świadectwie i na który chodzi się pod presją, stała się przedmiotem dodatkowym - powiedziała jedna z uczestniczek akcji Bożena Przyłuska.

d3i8bj2

Organizatorzy zapowiedzieli, że będą wysyłać wiadomości do komitetów wyborczych, pytać polityków podczas kampanii wyborczej o ich stosunek do akcji i zachęcać, by oni również złożyli podpisy pod inicjatywą.

Zbiórka podpisów rozpoczęła się w połowie sierpnia. Projekt poparli m.in. prezydent Słupska Robert BiedrońBiedroń, były mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski, profesor Jerzy Vetulani, dziennikarka Eliza Michalik, pisarka Manuela Gretkowska, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Maciej Nowak, a także politycy m.in. Ryszard Kalisz, Janusz Palikot, Barbara Nowacka, Jan Hartman.

d3i8bj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3i8bj2
Więcej tematów