PolitykaZebrał się klub PO w sprawie projektu dot. uboju rytualnego

Zebrał się klub PO w sprawie projektu dot. uboju rytualnego

Zebrał się klub PO, posłowie mają rozmawiać m.in. o sprawie rządowego projektu dopuszczającego ubój rytualny. W posiedzeniu uczestniczy m.in. premier Donald Tusk.

Zebrał się klub PO w sprawie projektu dot. uboju rytualnego
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski

Część posłów Platformy zadeklarowała w ostatnim czasie głosowanie przeciwko rządowej propozycji niezależnie od tego, czy w klubie PO będzie obowiązywała dyscyplina.

Głosowanie przeciwko rządowemu projektowi zapowiedzieli Andrzej Halicki, Artur Dunin i Paweł Suski. Oceniali też, że ich śladem pójdzie "spora grupa" posłów PO.

Według prowadzonych dotąd w klubie nieformalnych wyliczeń rządowy projekt mógłby przepaść, gdyby przeciwko zagłosowali wszyscy lub niemal wszyscy posłowie Platformy zasiadający w Parlamentarnym Zespole Przyjaciół Zwierząt (26 osób).

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową, przed posiedzeniem klubu jego szef Rafał Grupiński spotkał się z posłami PO z tego parlamentarnego zespołu.

Przeciwko rządowej propozycji opowiadają się kluby PiS i RP, według deklaracji przedstawicieli SLD również większość klubu Sojuszu. Niewykluczone, że wśród przeciwników projektu będą też niektórzy posłowie niezrzeszeni.

Drugie czytanie rządowego projektu - który dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni - odbyło się w środę.

Sejmowa komisja rolnictwa poparła poprawkę PO, która miałaby wprowadzić obowiązek uzyskania pozwolenia powiatowego lekarza weterynarii na dokonanie tzw. uboju rytualnego oraz określenia, według jakiego obrządku religijnego zostanie on dokonany.

W czwartek po południu do MSZ trafił wniosek o przedstawienie przez resort opinii w kwestii zgodności tych propozycji z prawem UE. Głosowanie nad projekt zaplanowano na piątek rano, jednak poddanie projektu pod głosowanie zależy od pojawienia się w sejmie tej opinii.

Projekt zmiany ustawy o ochronie zwierząt jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z listopada 2012 r., który stwierdził, że rozporządzenie ministra rolnictwa z 2004 r., na podstawie którego dokonywany był ubój, było sprzeczne z ustawą o ochronie zwierząt, a przez to z konstytucją. Zakaz uboju zgodnie z wymogami religijnymi obowiązuje zatem od początku 2013 r.

Projekt dopuszcza ubój bez ogłuszania na cele religijne pod warunkiem, że będzie on przeprowadzany w rzeźni. Wprowadza jednak zakaz stosowania podczas uboju rytualnego tzw. klatki obrotowej, w której zwierzę jest zamykane i unieruchamiane w celu poderżnięcia mu gardła.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)