Trwa ładowanie...
d41eosq
ochrona
06-06-2002 20:10

Zdziczałego psa lub kota można odstrzelić

Sejm przyjął w czwartek rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Przyjmując jedną z poprawek zezwolił na strzelanie do zdziczałych psów i kotów na terenie obwodów
łowieckich w odległości powyżej 200 m od zabudowań mieszkalnych.

d41eosq
d41eosq

Posłowie pozwolili zarządcom, lub dzierżawcom obwodów łowieckich na zwalczanie zdziczałych psów lub kotów, przebywających na terenie obwodu łowieckiego bez dozoru lub opieki człowieka i stanowiących zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących, w tym zwierząt łownych.

Z zawartych w ustawie regulacji niezadowoleni są posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz organizacje zajmujące się ochroną zwierząt.

Według Lecha Kaczyńskiego ustawa, która miała być dostosowana do standardów europejskich, po zmianach w wielu miejscach obniży standardy ochrony zwierząt w Polsce. Klub Parlamentarny PiS zapowiedział, że złoży w Sejmie własny projekt ustawy, który zostanie przygotowany w porozumieniu z organizacjami zajmującymi się ochroną zwierząt.

Według Katarzyny Piekarskiej (SLD) po przyjęciu artykułu o odstrzale zdziczałych psów i kotów tytuł ustawy "O ochronie zwierząt" stracił sens. Posłowie uznali organizowanie walk zwierząt za formę znęcania się nad nimi.

d41eosq

Nowelizowane przepisy zapewniają natomiast, że w laboratoriach doświadczalnych będą wyznaczone osoby odpowiedzialne za opiekę nad zwierzętami i zapewnienie im odpowiednich warunków bytowania.

Posłowie nie zmienili dotychczasowych zasad transportu zwierząt. Ekolodzy domagali się wprowadzenia zakazu eksportu koni na rzeź. W Sejmie uchwalono jedynie, że minister transportu w porozumieniu z ministrami rolnictwa i środowiska określi w rozporządzeniu szczegółowe zasady transportu zwierząt. (PAP/IAR, reb)

d41eosq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41eosq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj