Trwa ładowanie...
06-09-2012 12:30

Zdrojewski: powstanie nowe muzeum w Krakowie

W Krakowie ma powstać Muzeum Książąt Czartoryskich. Minister Bogdan Zdrojewski wraz z księciem Adamem Czartoryskim wspólnie podpisali list intencyjny w tej sprawie.Otwarcie nowego muzeum planowane jest na styczeń 2013 roku.

Zdrojewski: powstanie nowe muzeum w KrakowieŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
dlisr38
dlisr38

List został podpisany dzisiaj w warszawskiej siedzibie Ministerstwa Kultury. Sygnatariusze oświadczyli, że ich intencją jest "doprowadzenie do zawarcia umowy w sprawie utworzenia i prowadzenia jako wspólnej instytucji kultury pod nazwą Muzeum xx. Czartoryskich w Krakowie". W liście zapisano również, że na okres 50 lat ma zostać zawarta umowa w sprawie utworzenia Muzeum Książąt Czartoryskich.Instytucja ma powstać do 1 stycznia 2013 roku.

- Czeka nas jeszcze kilka ruchów organizacyjnych, inwestycyjnych i prawnych. One są zaprojektowane na 16 do 18 miesięcy. Myślę, że od 1 stycznia (2013 roku) rozpocznie się kolejny etap w postaci powołania autonomicznej instytucji (...) i powołania zespołu, który będzie przygotowywał wystawy - powiedział szef resortu kultury po podpisaniu listu.

Minister Zdrojewski podkreślił, że Muzeum Narodowemu w Krakowie należą się słowa uznania i podziękowania za wieloletnią opiekę nad kolekcją i zbiorami Fundacji Czartoryskich. - Prawdopodobnie będziemy zwracać się do muzeum (Narodowego), aby (...) w określonym zakresie dalej czyniło swoje powinności wynikające z doświadczenia i wiedzy, ale będzie to współpraca dwóch instytucji autonomicznych na zasadach uzgodnionych pomiędzy dwoma dyrekcjami placówek - zapowiedział.

Zdaniem Zdrojewskiego podpisanie dokumentu oznacza zakończenie jednego z etapów porządkowania spraw związanych z kolekcją Fundacji XX. Czartoryskich w Polsce. - Dokonałem oceny ostatnich 20 lat - z punktu widzenia form prawnych i aktów prawnych, które służyły powołaniu tej kolekcji (...). Doszedłem do wniosku, że za dużo tam ułomności, za dużo wątpliwości i za dużo (...) zagrożeń dla koherentności wystawy, dla stabilności zbiorów - jeżeli chodzi o opiekę i ich usytuowanie - mówił minister.

dlisr38

Jak zauważył, Muzeum Narodowe w Krakowie konsekwentnie utrzymywało, że kolekcja Fundacji Czartoryskich musi mieć dobrą opiekę i pozostać w Krakowie. Kolekcja nie może zostać podzielona, muszą zostać uporządkowane kwestie prawne. - Nie było szans na to, by to uczynić w obrębie Muzeum Narodowego. W takim stanie prawnym, kolekcja cały czas byłaby w permanentnym zagrożeniu, z różnych powodów. Także z powodu zmian w samej Fundacji - tłumaczył Zdrojewski.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Zofia Gołubiew powiedziała, że nie zna szczegółów podpisanego rano listu intencyjnego. - Ministerstwo zapowiedziało, że będziemy uczestniczyli w przygotowaniu rozdzielenia po 62 latach Muzeum Książąt Czartoryskich z Muzeum Narodowym. To jest duży proces, chodzi o 70 tys. obiektów - powiedziała.

- Ważne jest, aby pamiętać, że to są prywatne zbiory, których tworzenie zapoczątkowała ponad 200 lat temu księżna Izabela Czartoryska (...). Zbiory były konfiskowane, ale w roku 1991 odzyskałem dziedzictwo moich przodków i stworzyłem fundację. Naszym zamiarem było, aby ta prywatna kolekcja stała się dostępna dla polskiego narodu. (...) To zawsze będzie rodzinna kolekcja dostępna dla Polaków - powiedział fundator i prezydent rady Fundacji xx. Czartoryskich, książę Adam Karol Czartoryski.

W 1950 r. Muzeum Książąt Czartoryskich zostało włączone do Muzeum Narodowego w Krakowie jako jeden z jego oddziałów. W 1991 r. Adam Karol Czartoryski utworzył Fundację Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie, która przejęła zbiory Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Obecnie Fundację łączą z Muzeum Narodowym umowy - o współpracy, umowa depozytowa dotycząca zbiorów oraz umowa o wynajmie pomieszczeń. Ciężar utrzymania zbiorów i opłata czynszu za nieruchomości należące do Fundacji spoczywa na Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo pieniądze na ten cel przekazuje za pośrednictwem Muzeum Narodowego.

dlisr38

Pomysł, aby resort kultury był współodpowiedzialny za kolekcję Fundacji xx. Czartoryskich, pojawił się 2 lata temu. W grudniu 2010 r. Bogdan Zdrojewski poinformował, że chce, by jego resort w większym stopniu brał odpowiedzialność nie tylko za jeden obraz tj. "Damę z gronostajem", ale za całość zbiorów fundacji. - Chcę to uregulować aktem prawnym - mówił wówczas Zdrojewski.

Podstawowym celem statutowym Muzeum Czartoryskich w Krakowie będzie "kształtowanie tożsamości narodowej społeczeństwa poprzez udostępnianie, przechowywanie i ochronę zbiorów (...), co stanowi wypełnienie woli twórców zbiorów Czartoryskich - księżnej Izabeli Czartoryskiej i ks. Władysława Czartoryskiego".

Obecnie Muzeum xx. Czartoryskich jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

dlisr38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlisr38
Więcej tematów