Zdrojewski organizuje warszawskie uroczystości w rocznicę katastrofy Tu‑154M
Organizacją delegacji do Smoleńska i Katynia w 3. rocznicę katastrofy lotniczej z 10 kwietnia 2010 r. zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Ministerstwo kultury zorganizuje uroczystości w Warszawie - poinformował szef resortu Bogdan Zdrojewski.
Minister powiedział, że nie wiadomo jeszcze, kto będzie przewodzić delegacji do Smoleńska i Katynia. Wiadomo natomiast, że 10 kwietnia w Katyniu odbędzie się msza święta i złożenie wieńców; w Smoleńsku zostaną zapalone znicze.
- Jestem na etapie kompletowania informacji od najważniejszych instytucji, dotyczących tego na jakim szczeblu reprezentowana będzie tegoroczna delegacja rządowa. Czekam na potwierdzenie informacji od marszałków sejmu i senatu. Dziś marszałek sejmu poinformowała mnie, że w delegacji prawdopodobnie udział weźmie jeden z wicemarszałków sejmu - powiedział Zdrojewski.
Minister czeka też na wiadomości w tej sprawie od marszałka Senatu Bogdana Borusewicza i z Kancelarii Prezydenta. Jak poinformował Zdrojewski, w uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku udział weźmie na pewno ambasador Polski w Moskwie Wojciech Zajączkowski.
Będzie też reprezentacja ministerstwa kultury, ale sam Zdrojewski w delegacji nie weźmie udziału.
Minister kultury będzie uczestniczył w uroczystościach w Centrum Opatrzności Bożej w Warszawie. - Uroczystości przygotowywane przeze mnie będą odbywały się tym razem głównie w Warszawie. Złożyłem propozycję ks. kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi, aby 10 kwietnia w Centrum Opatrzności Bożej odbyła się msza święta za ofiary katastrofy smoleńskiej. Jednocześnie chciałbym, aby wówczas odbyła się uroczystość poświęcenia pierwszego fragmentu pomnika, który ma stanąć w Smoleńsku. Będzie to ten fragment pomnika, na którym znajdują się trzy nazwiska - pary prezydenckiej i prezydenta Kaczorowskiego - powiedział Zdrojewski. Pomnik ma mieć docelowo formę wysokiego i długiego muru, na którym znajdą się nazwiska wszystkich ofiar katastrofy.
Minister chciałby, aby eksponowanie fragmentu monumentu w Centrum Opatrzności Bożej nie zakończyło się 10 kwietnia, ale trwało - jak powiedział - "niemalże do momentu instalacji pomnika w Smoleńsku".
Zdrojewski zapewnił, że wizyty przedstawicieli resortu kultury w Smoleńsku odbywają się regularnie. - Prowadzimy też rozmowy na temat budowy pomnika. Pod koniec lutego otrzymaliśmy odpowiedzi na pytania i pisma, które kierowaliśmy do strony rosyjskiej od sierpnia ubiegłego roku. Odpowiedzi otrzymaliśmy w pakiecie wraz z mapami geodezyjnymi, a więc można powiedzieć, że nastąpił postęp - jeżeli chodzi o tę czysto formalną część" - zauważył. Zapowiedział, że również w tym roku pracownicy resortu będą w Smoleńsku kilkakrotnie.
Szef resortu kultury przypomniał, że podczas ubiegłorocznej delegacji do Smoleńska ustanowiono symbolicznie lokalizację pomnika, który ma tam stanąć. - Nie ma potrzeby, aby robić to powtórnie. Mam jednak nadzieję, że uwolnienie tego terenu przez prokuraturę da nam szansę na rozpoczęcie pracy związanej z realizacją pomnika w tym roku - powiedział.
- Ponieważ otrzymaliśmy dokumenty pozwalające na ocenę warunków gruntowych w Smoleńsku, możemy rozpocząć przetarg na wykonanie pomnika; chcemy go ogłosić w kwietniu, najpóźniej w maju. (...) Ważny jest moment, w którym nastąpi uwolnienie terenu przez prokuraturę - bo jeżeli nastąpi np. w listopadzie, czy w grudniu, to prace będzie można podjąć najwcześniej w drugiej połowie kwietnia - ze względu na warunki jakie panują w Smoleńsku - powiedział Zdrojewski.
Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że za rządową aktywność w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej, także jeśli chodzi o kształt delegacji do Smoleńska, odpowiada minister kultury. Szef rządu powiedział, że "rocznice katastrofy smoleńskiej dla niektórych środowisk od samego początku są pretekstem też do takich manifestacji stricte politycznych". I dodał, że "rząd nie przewiduje uczestniczenia w tego typu przedsięwzięciach".