Zdrojewski: nie będzie obowiązku rejestrowania blogów
Jesienią do sejmu trafi rządowa nowelizacja prawa prasowego. Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewnia, że celami projektu są m.in.: lepsza ochrona praw autorskich i wyeliminowanie reliktów PRL, nie przewiduje się zaś obowiązku rejestrowania w sądzie blogów, czy innych prywatnych stron internetowych.
17.06.2009 | aktual.: 17.06.2009 17:20
Nowela ma wprowadzić obowiązek rejestracji wszystkich "publikacji prasowych", które ukazują się w internecie (niezależnie od tego, czy mają odpowiednik drukowany, czy nie). Przepis ten wywołał burzę medialną. "Rzeczpospolita" napisała, że wobec braku ścisłej definicji publikacji prasowych oznaczać to może obowiązek rejestracji większości stron internetowych.
- Kompletnie nieprawdziwe są informacje, że efektem tej nowelizacji będzie konieczność rejestrowania własnych stron domowych, blogów. Podkreślam jeszcze raz: ani blogi, ani strony autorskie, własne nie będą musiały być rejestrowane, jest to interpretacja, która nie znajduje uzasadnienia w tekście proponowanej nowelizacji - powiedział minister kultury. Według Zdrojewskiego rejestracja np. blogów byłaby zbyt rygorystyczną i niepotrzebną regulacją.
Jak dodał minister, obowiązek rejestracji będzie dotyczył tylko publikacji elektronicznych, które spełniają wszystkie "wymogi charakterystyczne dla prasy drukowanej" (np. periodyczność, stały tytuł, numer bieżący). Minister podkreślił, że wprowadzenie tego przepisu wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego, który w 2007 r. nakazał rejestrowanie pism ukazujących się w formie elektronicznej w internecie.
Według Zdrojewskiego obowiązek rejestracji prasy elektronicznej ma się przyczynić do lepszej ochrony praw autorskich. - Moim zasadniczym celem i obowiązkiem jest wykreślenie Polski z listy krajów, które nie przestrzegają prawa autorskiego. W tej chwili internet jest źródłem największej skali piractwa - powiedział minister i dodał, że obecnie wydawcy skarżą się, iż tracą dochody poprzez nieuprawnione korzystanie z ich treści w internecie.
Jak wyjaśnił Zdrojewski, rejestracja prasy elektronicznej pozwoli m.in. łatwiej dochodzić w sądzie praw do własności intelektualnych pojawiających się w internecie. Minister podkreślił, że nowelizacja jest niezbędna "dlatego, że prawo prasowe, niezmieniane przez tak długi czas, jest kompletnie anachroniczne". Jak przypomniał, w ustawie z 1984 r. funkcjonują instytucje, których dawno nie ma (np. Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk, czyli cenzura).
Oprócz obowiązku rejestracji prasy elektronicznej projekt m.in.: zmienia przepisy dotyczące sprostowań oraz likwiduje prawo do odpowiedzi. Precyzuje się też zasady autoryzacji. Utrzymuje się obowiązek umożliwienia autorowi wypowiedzi jej autoryzacji (o ile nie była ona uprzednio publikowana) i wprowadza określone terminy na jej dokonanie - dla dzienników "nie później niż w ciągu trzech dni", dla tygodników - w ciągu siedmiu dni.
Projekt dotyczy też kwestii tajemnicy dziennikarskiej. Proponuje się m.in., by za treść opublikowanych materiałów prasowych i listów do redakcji, których autorstwo lub źródło zawartych w nich informacji pozostaje w tajemnicy, odpowiadał redaktor naczelny.
Projekt wprowadza też definicję wydawcy, który byłby określony jako "podmiot organizujący działalność prasową, a w szczególności finansujący działalność redakcji i rozpowszechnianie publikacji prasowych oraz powołujący redaktora naczelnego".
Precyzuje się też zadania prasy, która miałaby być zobowiązana "do prawdziwego, rzetelnego i starannego przedstawiania omawianych zjawisk". Prasa powinna też "stwarzać warunki do swobodnego kształtowania się opinii publicznej, w szczególności przez rzetelne informowanie, formułowanie ocen, zapewnienie jawności życia publicznego oraz umożliwianie wyrażania poglądów i stanowisk".
Projekt eliminuje z obowiązującego prawa prasowego kary ograniczenia wolności, pozostawiając jedynie zagrożenie karą grzywny. Nie dotyka on jednak kary pozbawienia wolności za zniesławienie, którą przewiduje art. 212 Kodeksu karnego.