Trwa ładowanie...

Zdjęcie miało upamiętniać Zbrodnię Wołyńską. Tymczasem pokazywało ofiary strony przeciwnej

Telewizja Publiczna na Twitterze swojego historycznego kanału zamieściło zdjęcie upamiętniające Zbrodnię Wołyńską. Problem w tym, że przedstawiało ono ofiary strony ukraińskiej.

Share
Zdjęcie miało upamiętniać Zbrodnię Wołyńską. Tymczasem pokazywało ofiary strony przeciwnejŹródło: PAP
d4csimg

TVP Historia zamieściła na swoim profilu zdjęcie ludzkich ciał z podpisem: "Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej Polskiej". Zdjęcie tak naprawdę przedstawia ukraińskie ofiary odwetu Polaków na naszych sąsiadach.

Zbrodnia Wołyńska

Masowe zbrodnie popełnione w latach 1943-45 przez OUN i UPA na ludności polskiej głównie na Wołyniu i w Galicji Wschodniej określane są mianem Zbrodni Wołyńskiej. Jej kulminacja nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA w skoordynowany sposób zaatakowały około 150 polskich miejscowości, zabijając wówczas 10-12 tys. ich mieszkańców.

W ocenie polskich historyków Zbrodnia Wołyńska była ludobójczą czystką etniczną, w której zginęło ogółem ponad 100 tys. osób. Są też szacunki mówiące o 120-130 tys. ofiar. Dla badaczy z Ukrainy zbrodnie były konsekwencją wojny prowadzonej przez Armię Krajową z UPA, w której wzięła udział ludność cywilna. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-12, a nawet 20 tys. osób.

Źródło: WP Wiadomości

d4csimg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4csimg
Więcej tematów