PolskaZbyt wcześnie sami – samodzielni z Twoją pomocą

Zbyt wcześnie sami – samodzielni z Twoją pomocą

Przekaż 1 % podatku na pomoc w usamodzielnianiu młodzieży z domów dziecka i rodzin zastępczych.

Młodzież pozbawiona ciepła i wsparcia rodzinnego domu jest w wyjątkowo trudnej sytuacji, której konsekwencją bywa często wykluczenie społeczne. Jednocześnie jednak, wchodząc w dorosłe życie, młodzież ta ma szansę odmienić swój los, jeśli tylko otrzyma właściwą pomoc. Największym prezentem jakim można ją obdarzyć jest samodzielność.

Fundacja Robinson Crusoe jest Organizacją Pożytku Publicznego i od ośmiu lat prowadzi skuteczne programy usamodzielniania, ucząc Robinsonów, czyli podopiecznych Fundacji, jak zyskać samodzielność ekonomiczną, społeczną i emocjonalną, jak przełamywać bariery, jak samodzielnie walczyć o swoje miejsce w świecie i w społeczeństwie. Programy Fundacji pozwalają również młodzieży z placówek, zaistnieć w lokalnej społeczności w konstruktywny sposób i własną aktywnością przeciwdziałać wykluczeniu społecznemu.

Najważniejszym programem jest Wehikuł Usamodzielnienia, realizowany w ramach Lokalnych Centrów Usamodzielnienia. Obecnie działa 6 takich centrów: w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Mikołowie, Warszawie i Zawierciu. Planujemy otworzyć kolejne . Wehikuł Usamodzielnienia jest to roczny program zajęć dla młodzieży powyżej 16 roku życia. Uczestniczy w nim stała, kilkunastoosobowa grupa Robinsonów z placówek opieki zastępczej. Program Wehikułu zapewnia zarówno naukę umiejętności jak i wsparcie emocjonalne. Zajęcia prowadzi lokalna kadra przeszkolona przez Fundację, pozostająca pod opieką superwizora. Na spotkaniach uczymy Robinsonów konstruktywnej komunikacji, przedsiębiorczości, praktycznych umiejętności życiowych, poruszania się po rynku pracy, realizacji indywidualnych projektów. Pomagamy także w uzyskaniu staży w zaprzyjaźnionych firmach.

W Wehikule realizowana jest również idea kontraktu zawieranego między Fundacją, a Robinsonem lub Robinsonką. Brzmi ona: „Pomożemy Tobie, jeśli Ty pomożesz innym”. Oznacza to, że Robinson/ka może aplikować o dofinansowanie kursu lub przedmiotu, który przyczyni się do jego/jej rozwoju zawodowego (np. kursu na prawo jazdy), ale w zamian musi pomóc wybranej osobie lub instytucji w swoim środowisku lokalnym .

Dając innym coś od siebie, Robinsonowie zyskują poczucie własnej wartości i doświadczają własnego wpływu na otaczającą rzeczywistość. W ten sposób przeciwdziałają wyuczonej bezradności oraz kształtują postawę aktywności. Doświadczenia dawania innym, a tym samym poczucie własnej mocy sprawczej, jest dla Robinsonów kluczowym przeżyciem i istotnym wzmocnieniem w dalszej drodze w dorosłość.

Kilka razy w roku Fundacja organizuje spotkania dla Robinsonów ze wszystkich Wehikułów w Polsce: Warsztaty Letnie i Zimowe, spotkanie Mikołajki połączone z warsztatem z autoprezentacji oraz Olimpiadę Komputerową Virtua.

Z Fundacją związani są doświadczeni, uznani polscy pedagogowie, psychologowie i twórcy programów edukacyjnych i terapeutycznych. W radzie programowej Fundacji zasiadają się m.in. Jerzy Wiśniewski – pedagog i ekspert ds edukacji, były dyrektor Departamentu Strategii Edukacyjnej i Funduszy Strukturalnych Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wojciech Eichelberger, psycholog, terapeuta, twórca programów edukacyjnych i profilaktycznych. Piotr Olaf Żylicz, doktor psychologii, coach i doradca do spraw zasobów ludzkich.

„Samodzielność to stan umysłu, odwaga do tworzenia własnego świata i do opuszczenia bezludnej wyspy”. Fragment eseju Aureliusza Leżeńskiego, założyciela i Prezesa Fundacji Robinson Crusoe. Aureliusz Leżeński jest doradcą ds. rozwoju zasobów ludzkich, certyfikowanym coachem ICC, członkiem międzynarodowego stowarzyszenia innowatorów społecznych ASHOKA.

Jak przekazać 1% podatku dla Fundacji Robinson Crusoe? To bardzo proste. Wystarczy w formularzu PIT wpisać nazwę Fundacji, nasz KRS, oraz kwotę.

Fundacja Robinson Crusoe KRS 0000121187

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)