Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw

Zbrojne skrzydło LFWP nielegalne

Władze Autonomii Palestyńskiej zdelegalizowały w
niedzielę Brygadę im. Abu Alego Mustafy - zbrojne skrzydło Ludowego
Frontu Wyzwolenia Palestyny. Ugrupowanie to przyznało się do
zamachu, w którym zginął izraelski minister turystyki Rehawam Zeewi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Qaqwqwrqw

Zeewi, skrajnie prawicowy polityk, znany z antypalestyńskich wystąpień, został zastrzelony w środę rano we wschodniej Jerozolimie. Zamachowcy palestyńscy zamordowali go w odwecie za zabicie w sierpniu tego roku przez Izrael jednego z przywódców LFWP, Abu Alego Mustafy.

Izrael zażądał od władz Autonomii Palestyńskiej wydania zabójców Zeewiego, zdelegalizowania wszystkich grup terrorystycznych i schwytania bojowników, znajdujących się na liście najbardziej poszukiwanych terrorystów palestyńskich.

Szimon Peres (AFP)
Podziel się
Qaqwqwrqw

Wcześniej minister spraw zagranicznych Izraela Szimon Peres powiedział, że przywódca Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat musi odzyskać wiarygodność w oczach Izraela i Stanów Zjednoczonych, ponieważ nie udało mu się aresztować zabójców ministra turystyki Izraela Rehawama Zeewiego.

Arafat chce należeć do "klubu", który walczy z terrorem, ale przecież nie można wejść do sali dla niepalących z cygarem w ustach - stwierdził Peres na konwencji amerykańskich Żydów w Waszyngtonie.

Minister dodał, że oczekuje od Arafata przekazania Izraelowi osób zamieszanych w zabójstwo Zeewiego oraz aresztowania bojowników palestyńskich, znajdujących się na specjalnej izraelskiej liście.

Peres zapewnił, iż Izrael nie dąży do usunięcia lidera Palestyńczyków. Szef izraelskiej dyplomacji, który ma się spotkać w poniedziałek z sekretarzem stanu USA Colinem Powellem, zaznaczył iż armia izraelska wycofa się z zajmowanych obecnie pozycji na terenach, pozostających pod palestyńskim zarządem. Warunkiem jest jednakże położenie kresu przemocy.

Qaqwqwrqw

W podobnym duchu w Jerozolimie wypowiedział się także minister sprawiedliwości Izraela Meir Szeetrit, stwierdzając, iż armia nie ma zamiaru ponownie zajmować ziem, przekazanych już pod autonomiczny zarząd palestyński.

Oskarżył on jednak Arafata o dwulicowość i składanie deklaracji, niezgodnych z prawdą. Wskazał na potrzebę podjęcia przez palestyńskiego lidera konkretnych działań przeciwko "terrorystom".

W odpowiedzi na zabójstwo ministra armia izraelska zajęła pozycje wokół sześciu palestyńskich miast na Zachodnim Brzegu Jordanu: Betlejem, Ramallah, Dżeninu, Nablusu, Tulkarem i Kalkilii. Niemal wszędzie dochodzi do walk. Zginęło już ponad 20 Palestyńczyków. (and)

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw