ŚwiatZbrodniarze wojenni na liście dziedzictwa UNESCO?

Zbrodniarze wojenni na liście dziedzictwa UNESCO?

Poszukiwani za zbrodnie wojenne Radovan Karadżić i Ratko Mladić o mało nie dostali się na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Serbia ledwo zdążyła wycofać antologię pieśni epickich, w której przemycono dwa utwory sławiące ich jako bohaterów.

Zbrodniarze wojenni na liście dziedzictwa UNESCO?
Źródło zdjęć: © AFP

W ostatniej chwili minister spraw zagranicznych Serbii i Czarnogóry Vuk Draszković nie dopuścił, by wysłać do Paryża dyskietkę, przygotowaną w ramach finansowanego przez UNESCO projektu "Ustna tradycja serbskich pieśni epickich" - podało w piątek radio B-92.

Jak wyjaśnił, chciał "zapobiec politycznemu i kulturalnemu skandalowi", gdyż próbowano "promować Karadżicia i Mladicia jako "junaków", czyli bohaterów opiewanych w serbskiej poezji ludowej, sięgającej tradycją średniowiecza.

Nagranie pieśni, które miały być wpisane na listę dziedzictwa kulturowego ludzkości, przygotował Serbski Instytut Literatury i Sztuki.

Siły patriotyczne postanowiły wyprowadzić UNESCO w pole i na tej dyskietce, obok kilku cudownych pieśni epickich, podrzuciły jako serbskie pieśni ludowe dwa utwory - jeden o Karadżiciu, drugi o Mladiciu - wyjaśnił Draszković.

Gdy się o tym dowiedziałem, poleciłem wycofać projekt. Zapobieżono skandalowi, szkoda byłaby niepowetowana - dodał.

Karadżić, "prezydent" Serbów bośniackich z czasów wojny 1992-95, oraz dowódca ich armii generał Mladić są oskarżeni o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości, m.in. za rolę, jaką odegrali w masakrze blisko 8 tys. muzułmańskich mężczyzn w Srebrenicy.

Ścigani przez ONZ-owski trybunał ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, uznawani są za bohaterów narodowych przez wielu Serbów, którzy chętnie słuchają opiewających ich czyny pieśni, tworzonych na modłę tradycyjnej poezji epickiej.

Na początku listopada jeden z archiwistów bronił pomysłu włączenia tych kontrowersyjnych utworów do antologii ponad dwustu bohaterskich pieśni ludowych, argumentując, że byłaby to ilustracja rozwoju gatunku literackiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)