WP

Zbrodniarz wojenny Slobodan Praljak wypił truciznę. W buteleczce miał cyjanek potasu

Cyjanek potasu - holenderscy śledczy ustalili, co było przyczyną samobójczej śmierci 72-letni Chorwata. Slobodan Praljak w trakcie odczytywania wyroku apelacyjnego wyciągnął buteleczkę i wypił jej zawartość, jednocześnie krzycząc "wypiłem truciznę". Po kilku godzinach zmarł w szpitalu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chorwat popełnił samobójstwo na sali sądowej
Chorwat popełnił samobójstwo na sali sądowej (East News)
WP

Slobodan Praljak został skazany na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie. Odwołał się od tej decyzji. W trakcie posiedzenia sądu apelacyjnego Chorwat usłyszał wyrok, który podtrzymał decyzję Trybunału w Hadze z 2013 roku.

W momencie, gdy usłyszał, że sędzia podtrzymuje wyrok powiedział: "Slobodan Praljak nie jest zbrodniarzem wojennym, z pogardą odrzucam wasz wyrok". Następnie wyciągnął małą buteleczkę i wypił jej zawartość krzycząc "wypiłem truciznę".

WP

Gorzki zapach migdałów. Zbrodniarz wypił cyjanek potasu

Rozprawa została przerwana, a na salę natychmiast zostali wezwani lekarze. Po kilku godzinach mężczyzna zmarł. Pojemnik, w którym była niezidentyfikowana substancja został przekazany do analizy, aby ustalić co w nim było. Holenderscy śledczy już wiedzą, co to było.

Samobójstwo Leppera - nowe okoliczności

WP

To cyjanek potasu, znana trucizna, która blokuje proces oddychania w organizmie Substancja była stosowana przy wykonywaniu kary śmierci w komorach gazowych oraz w obozach koncentracyjnych. U Slobodana Praljaka wywołała zatrzymanie akcji serca.

Cyjanowodór jest to lotna ciecz, która swoim zapachem przypomina migdały. Jest on stosowany jako silny środek dezynsekcyjny i deratyzacyjny, natomiast w przemyśle i technice wykorzystuje się jego sole. Zatrucia cyjankami są zwykle przypadkowe, jednak bardzo groźne dla zdrowia i życia. Cyjanowodór uniemożliwia oddychanie, co w konsekwencji skutkuje tym, że człowiek, który ma kontakt z cyjanowodorem, dusi się.

Polub WP Wiadomości
WP
WP