Zbliżenie kochanków - tak powstał świat
- Jestem przekonany, że wszyscy, którzy będą wychodzić z tego budynku, będą mieli nowe wielkie idee - mówił na otwarciu Centrum Nauki Kopernik jego pomysłodawca prof. Łukasz Turski. Uroczystość rozpoczął "Wielki Wybuch”, czyli multimedialny spektakl o początkach Wszechświata i historii nauki w reżyserii Petera Greenawaya i Saskii Boddeke.
06.11.2010 | aktual.: 10.11.2010 10:08
Sześć mitów i jedna teoria naukowa, tłumaczące powstanie wszechświata na różnych obszarach Ziemi - tak w wielkim skrócie można opisać "Wielki Wybuch”. Były to historie m.in. z Grecji, Izraela, Chin, a nawet Nowej Zelandii, gdzie króluje mit "Zakochanej pary". Dowiadujemy się z niego, że niebo i ziemia były splecione w miłosnym uścisku tak mocno, że brakowało między nimi miejsca na światło i czas. Kochankowie spłodzili setkę dzieci, ale dopiero najstarszemu synowi udało się rozdzielić rodziców. Zrobił to jednak z tak ogromną siłą, że ojciec stał się niebem, które znamy, a matka - ziemią. W ten sposób znalazło się też miejsce dla światła i czasu.
Ta, jak i inne historie opowiedziane były przy wykorzystaniu najnowszej technologii, m.in. efektów świetlnych, dźwiękowych i animacji. Zaprezentowano też sylwetki naukowców i myślicieli, nie zapominając przy tym o postawieniu filozoficznych pytań. Na przykład: skąd i dokąd zmierzamy czy dlaczego w ogóle zmierzamy? Takie połączenie zręcznie oddawało ideę samych twórców Centrum o harmonijnym przenikaniu się nauki ze sztuką.
- Staramy się, żeby sztuka była w nim bardzo obecna. Zarówno w formie eksponatów przygotowanych przez artystów, albo mówiących o sztuce, muzyce, grafice, rzeźbie, jak i w formie różnego typu działań - mówił na dwa dni przed uroczystością Piotr Kossobudzki, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik.
W uroczystym otwarciu wzięło udział kilka tysięcy osób. Wśród nich byli przedstawiciele rządu i środowisk naukowych. - Jestem wzruszony, bo jak wszystkie duże dzieci, a wszyscy jesteśmy dużymi dziećmi, marzyliśmy o takim obiekcie, o takim miejscu gdzie nauka zamienia się w bajkę, a marzenia zamieniają się w naukę - mówił premier Donald Tusk i życzył wszystkim, żeby tylko takie "wielkie wybuchy” towarzyszyły ludziom na całym świecie.
Z kolei prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że projekt Centrum Nauki Kopernik został zainicjowany poza podziałami politycznymi przez ludzi nauki. - Idea ta zrodziła się w głowie prof. Łukasza Turskiego, a dzisiaj stała się ciałem - mówiła. Sam pomysłodawca również nie krył wzruszenia i wyraził nadzieję, że wszyscy, którzy będą wychodzić do budynku Centrum, będą mieli w sobie nowe wielkie idee.
Zwiedzający mogą zobaczyć pięć wystaw, w tym m.in. "Korzenie Cywilizacji" czy "Strefa Światła", czyli w sumie blisko 350 interaktywnych eksponatów. Już w grudniu ruszy pierwszy na świecie teatr, w którym zamiast aktorów, wystąpią na scenie roboty ludzkich rozmiarów. Na razie wykonają dwa spektakle, na podstawie prozy Stanisława Lema i Edwina A. Abbotta. - Mamy możliwość programowania robotów, więc będziemy się starali robić premiery regularnie - zapewnia Piotr Kossobudzki.
W weekend Centrum będzie bezpłatnie otwarte dla wszystkich chętnych między godz. 10.00 a 19.00. Jednorazowo placówka może pomieścić do tysiąca osób.
Reporter: Anna Kalocińska, Zdjęcia: Rafał Smykowski