Trwa ładowanie...
dfdraq2
11-01-2006 03:10

Zbliża się wojna prawna o handel

Przemysł spożywczy szykuje się do wojny
prawnej z sieciami handlowymi. O swoje interesy będzie walczyć nie
tylko w sądach - pisze "Puls Biznesu".

dfdraq2
dfdraq2

Według dziennika, firmy drobiarskie i mięsne nadal zbierają dokumenty do zapowiadanego kilka miesięcy temu pozwu przeciwko jednej z wielkich sieci handlowych. Ale wojna prawna o warunki prowadzenia handlu w Polsce zbliża się już wielkimi krokami.

Producenci szykują bowiem ofensywę na drugim froncie - legislacyjnym. W pierwszym kwartale powinny zakończyć się wstępne prace zespołu roboczego, który przygotowuje propozycje zmian w prawie, mające poprawić warunki współpracy producentów z sieciami handlowymi - informuje Andrzej Kuczyński, sekretarz Rady Gospodarki Żywnościowej przy ministrze rolnictwa.

Rada doradza ministrowi, a jej członkami są głównie rolno- spożywcze organizacje branżowe. Dlatego w zespole roboczym działają przedstawiciele m.in. branży mięsnej, drobiarskiej, mleczarskiej, piekarskiej i makaronowej. Branże są różne, ale problem jeden: niezadowolenie z traktowania producentów przez wielkie sieci handlowe. Firmy skarżą się m.in. na narzucanie niekorzystnych warunków sprzedaży: liczne dodatkowe opłaty, upusty, rabaty, promocje, które powiększają marżę sieci, a zmniejszają zyski producentów, często nawet do zera.

Sieci łamią prawo obowiązujące w polskim handlu. Wymuszają na dostawcach ciągłe promocje i przerzucają na nich koszty. To się musi zmienić - mówi Leszek Kawski, dyrektor generalny Krajowej Rady Drobiarstwa, która wraz ze związkiem Polskie Mięso od kilku miesięcy przygotowuje pozew przeciwko jednej z sieci. (PAP)

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj