Trwa ładowanie...
11-05-2007 15:15

Zbiórka pamiątek z Powstania Warszawskiego na Pradze

Fotografie, dokumenty i przedmioty użytkowe
z okresu okupacji, Powstania Warszawskiego i zajęcia Pragi przez
Armię Czerwoną - będą zbierane od soboty w Urzędach Dzielnicowych
na Pradze Północ i Południe oraz na Targówku.

Zbiórka pamiątek z Powstania Warszawskiego na PradzeŹródło: AFP
d2dn649
d2dn649

Akcja jest organizowana przez stołeczne Muzeum Powstania Warszawskiego. Zebrane pamiątki posłużą do przygotowania wystaw czasowych w prawobrzeżnych dzielnicach Warszawy oraz ekspozycji stałej poświęconej Pradze, która znajdzie się w Muzeum.

Tworząc muzeum mieliśmy niestety mało pamiątek dokumentujących działalność powstańczą na Pradze, stąd powstała pewna luka w naszej ekspozycji. Obecnie dzięki akcji zbierania pamiątek chcemy to zmienić, by przywrócić równowagę pomiędzy informacjami na temat powstania po obu stronach Wisły. Mamy także nadzieję, że będzie to początek współpracy z praską społecznością, z mieszkańcami pamiętającymi tamten okres, którzy będą mogli podzielić się wspomnieniami z tamtych lat - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Zbiórka odbędzie się w dniach 12 i 13 maja, w godz. 12.00 - 16.00 w Urzędzie Dzielnicy Praga Północ ul. Kłopotowskiego 15 oraz w Urzędzie Dzielnicy Targówek przy ul. Kondratowicza 20. Dodatkowo w dniach 14 - 18 maja, poza Urzędami przy ul. Kondratowicza i ul. Kłopotowskiego, pamiątki będzie można oddawać w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe przy ul. Grochowskiej 274 (w godzinach urzędowania).

Podobnie jak w innych dzielnicach Warszawy, Powstanie na Pradze wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Podczas kilkudniowych walk Powstańcy odnieśli znaczące sukcesy, zdobyto m.in. Dyrekcję Kolei przy ul. Targowej, Komisariat Policji przy ul. Wileńskiej, praską PAST-ę przy ul. Brzeskiej oraz mennicę przy ul. Markowskiej. Na Bródnie przy ul. Białołęckiej (obecnie ul. Wysockiego) zbudowano jedyną barykadę, dzięki której odparto atak czołgów.

Ze względu na brak amunicji i broni praskie Powstanie upadło 6 sierpnia, a duża część Powstańców przeszła na lewy brzeg Wisły. W tym czasie Niemcy rozpoczęli masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej i wywózki do obozów koncentracyjnych i na roboty do Rzeszy, które do dziś należą do najtrudniejszych wspomnień mieszkańców Pragi.

d2dn649
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dn649
Więcej tematów