Zbiórka na pomoc w odbudowie Iraku
1,7 miliarda dolarów na pomoc humanitarną i odbudowę Iraku zebrano dotychczas na całym świecie - poinformowało Ministerstwo Obrony USA, które kieruje związanymi z tym przedsięwzięciami.
Jak powiedział szef biura budżetowego Pentagonu Dov Zakheim, USA zamierzają zorganizować międzynarodową konferencję z udziałem krajów gotowych ofiarować fundusze pomocowe. Podobną konferencję zwołano w celu zebrania darów na pomoc w odbudowie Afganistanu.
Zakheim oświadczył, że administracja nie oszacowała dotychczas kosztów odbudowy Iraku. Wcześniej niezależni eksperci oceniali je na 20 do 100 mld dolarów. Konferencja darczyńców ma się odbyć po misji Banku Światowego w Iraku, zaplanowanej na sześć tygodni, która ma zbadać potrzeby tego kraju.
Ze wspomnianej sumy 1,7 mld dolarów około 400 milionów zebrała ONZ, która pod koniec marca zaapelowała o pomoc dla Iraku, wzywając do zebrania łącznie 2,2 mld dolarów. Resztę oferowały poszczególne kraje indywidualnie, poza funduszem ONZ.
USA dostarczyły dotąd 541,6 mln dolarów, a Wielka Brytania ofiarowała 329 mln dolarów, z czego dostarczyła na razie 180 mln. Japonia i Australia obiecały po 100 mln dolarów, przy czym część tych kwot zadeklarowały do funduszu organizowanego przez ONZ. Hiszpania obiecała pomoc w wysokości 56 mln dolarów.
Polska, podobnie jak Jordania, zaofiarowała Irakowi ruchomy szpital polowy. Kilka mniejszych krajów europejskich, jak Holandia i Szwajcaria, zadeklarowało kwoty rzędu 20-30 mln dolarów. Nawet Rumunia obiecała przysłanie 18 ton żywności, wody i lekarstw.
Zakheim zaznaczył, że Francja, Rosja i Niemcy, czyli kraje z tzw. frontu odmowy, przeciwne wojnie, jak dotychczas nie ofiarowały jeszcze pomocy dla Iraku. Państwa te domagały się, by odbudową i pomocą humanitarną dla Iraku kierowała ONZ. 107 mln dolarów pomocy przyrzekła jednak Unia Europejska. (mag)