Trwa ładowanie...

Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół do zbadania reprywatyzacji kamienic w Krakowie

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny powołał specjalny zespół, który ma zająć się "aferą wyłudzeń kamienic w Krakowie". Zbigniew Ziobro nie wyklucza, że sprawą powinna zainteresować się także sejmowa komisja weryfikacyjna.

Share
Zbigniew Ziobro powołał specjalny zespół do zbadania reprywatyzacji kamienic w Krakowie
Źródło: East News
d1p67dz

Zbigniew Ziobro powiedział na środowej konferencji prasowej, że jego decyzja została poprzedzona przeprowadzoną przez prokuratora regionalnego w Krakowie analizą i kwerendą "zaległych spraw" w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie oraz w podległych jej prokuraturach. Jak dodał, miała ona na celu weryfikację, czy również w tym mieście, podobnie jak w Warszawie, mógł mieć miejsce proceder wyłudzeń kamienic i nieruchomości przez zorganizowane grupy przestępcze.

Analiza ta - dodał minister - "prowadzi do jednego pewnego wniosku". - Mamy do czynienia z wielką aferą wyłudzeń kamienic na terenie miasta Krakowa. Jest to rzecz dla nas w tej chwili już bezsporna - podkreślił prokurator generalny.

Dlatego, mówił, "zdecydowałem się powołać zespół prokuratorski, w skład którego wejdą również przedstawiciele policji". - Jego zadaniem będzie dokonanie dokładnej oceny wszystkich tych postępowań, które toczyły się do tej pory na różnych szczeblach prokuratury w Krakowie - zapowiedział szef MS. Jak dodał, zadaniem zespołu będzie podjęcie postępowań zakończonych decyzjami o umorzeniu bądź odmowie ich prowadzenia.

d1p67dz

- W każdym wypadku, kiedy prawo na to pozwoli, zespół ten ma doprowadzić do z jednej strony pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych wyłudzeń i nadużyć. Z drugiej zaś strony podjąć ma wszelkie działania pozakarne, w tym natury cywilnej oraz administracyjnej, aby móc odzyskać to, co uda się jeszcze odzyskać z rąk przestępców i grup zorganizowanych, które działały na terenie miasta Krakowa - zapowiedział minister sprawiedliwości.
Jak wyjaśnił Ziobro, zainteresowanie sytuacją w Krakowie jest skutkiem "różnych doniesień", które do niego trafiły i ma związek z "intensywnym śledztwem, jakie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie, Prokuratura Okręgowa w Warszawie, ale też Prokuratura Regionalna we Wrocławiu w związku z wyłudzeniami licznych kamienic, nieruchomości na terenie miasta stołecznego Warszawy".

- Niewykluczone, że trzeba będzie zastanowić się nad rozszerzeniem działania komisji weryfikacyjnej lub powołaniem analogicznych komisji ws. innych miejsc - dodał minister sprawiedliwości.

d1p67dz

Podziel się opinią

Share
d1p67dz
d1p67dz
Więcej tematów