Trwa ładowanie...
d3wo4u3
24-03-2006 12:05

Zawisza: powołanie "bankowej" komisji śledczej dobre dla Polaków

To dobry dzień dla Polski i Polaków, bo Sejm
powołał komisję, której zadaniem jest wyświetlić przyczyny
fatalnego stanu systemu bankowego - tak Artur Zawisza (PiS)
skomentował powołanie przez Sejm komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego.

d3wo4u3
d3wo4u3

Jest się z czego cieszyć i nad czym pracować - powiedział dziennikarzom Zawisza, który był przedstawicielem wnioskodawców w pracach sejmowych nad projektami uchwał powołujących komisję.

Zapytany, czy zasiądzie w komisji i zostanie jej przewodniczącym Zawisza odparł, że dopiero za dwa tygodnie zostanie wybrany skład komisji.

Stwierdził jednak, że będąc reprezentantem wnioskodawców, siłą rzeczy jest w ten projekt zaangażowany. Nie jest to moja podstawowa życiowa aspiracja, ale jeśli to będzie potrzebne, to oczywiście jestem gotów - dodał Zawisza.

Powołana w piątek komisja śledcza ma zbadać przekształcenia kapitałowe i własnościowe w sektorze bankowym oraz działania organów nadzoru bankowego w okresie od 4 czerwca 1989 r. do 19 marca 2006 r. Poseł PiS był pytany, jak przebadać 17 lat funkcjonowania sektora bankowego.

d3wo4u3

Według Zawiszy, komisja śledcza będzie musiała "dokonać selekcji materiałów, a więc wybrać sprawy do rozpatrywania wedle kryterium uzasadnionych wątpliwości, następnie dokonać ich hierarchizacji - od najbardziej istotnych do bardziej incydentalnych, a wreszcie ustalić sekwencje podejmowanych spraw - które będą na początku, a które na końcu".

"Rozpatrywane będą tylko te sprawy, które spełnią kryterium uzasadnionej wątpliwości, ich z natury rzeczy nie może być nazbyt wiele" - uważa poseł PiS.

Zapytany, jak długo będzie działać komisja, Zawisza odparł, że "trudno mechanicznie wyznaczać zamknięty czas jej działania - to raczej zebrany materiał będzie powodował taki lub innych czas jej pracy".

Poseł oświadczył też, że "nie ma tak, iż ktokolwiek jest z natury podejrzany, albo jakikolwiek proces jest ze swej natury wątpliwy".

d3wo4u3

Na pytanie, czy jako pierwszy świadek przed komisją śledczą stanie prezes NBP Leszek Balcerowicz, którego nazwisko często padało w tym kontekście, Zawisza odpowiedział: "Ja też znam to nazwisko, ale być może dla państwa jest to osoba z natury podejrzana. W uzasadnieniu wniosku PiS nazwisko prezesa NBP nigdy nie padło. Mowa jest o fatalnym stanie systemu bankowego".

Zawisza dodał jednak, że jest oczywiste, że osoba, która pełniła kierownicze funkcje w organach nadzoru bankowego, będzie powoływana jako świadek. "I będą jej zadawane wszelkie, w tym bardzo daleko idące pytania. Ale to w zależności od oceny materiału i zdolności zeznań danego świadka" - zaznaczył.

Poseł PiS powiedział, że nie ma pojęcia jakie będą parytety podziału miejsc w komisji między kluby parlamentarne. Dodał, że kierownictwa dyskutują tę kwestię.

d3wo4u3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wo4u3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj