Zawieszenie broni w Macedonii
Od północy z czwartku na piątek w Macedonii wchodzi w życie porozumienie o zawieszeniu broni, zawarte dzięki pośrednictwu NATO i Unii Europejskiej. Działania wojenne zostały wstrzymane do 15 lipca i oczekuje się, że do tego czasu zostanie osiągnięte porozumienie na temat reform konstytucyjnych.
Pierwszy formalny rozejm został określony przez władze w Skopje mianem pierwszego istotnego kroku w kierunku pokojowego rozbrojenia. Oczekuje się, że wstrzymanie walk będzie sprzyjać pomyślnemu zakończeniu dialogu w sprawie zmian w ustawie zasadniczej prowadzonemu przez liderów partii albańskich i macedońskich pod egidą prezydenta Borisa Trajkovskiego i przy udziale wysłanników Unii Europejskiej Francois Leotarda i Stanów Zjednoczonych Jamesa Pardew.
Porozumienie o rozejmie zostało podpisane pomiędzy dowództwem macedońskich sił bezpieczeństwa a NATO oraz oddzielnie pomiędzy George'm Robertsonem i Javierem Solaną a przywódcą rebeliantów Alim Ahmetim.
Otrzymaliśmy specjalny mandat od rządu Macedonii i jesteśmy gotowi do udziału w rozwiązaniu kryzysu w tym regionie - oświadczył w czwartek przebywający w Kijowie sekretarz generalny NATO George Robertson.
NATO zgadza się na przejęcie zapasów broni i amunicji z rąk ekstremistów albańskich. Warunkiem jest jednak stabilne zawieszenie broni - podkreślił. (aka)