Zawarto porozumienie ws. Kodeksu Pracy
Szefowie OPZZ, Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych i Związku Rzemiosła Polskiego porozumieli się w sprawie zmian w Kodeksie Pracy wniesionych przez rząd do Sejmu. Porozumienie zostało podpisane w środę.
Zgodnie z porozumieniem, OPZZ, PKPP i ZRP akceptują zmiany w przepisach prawa pracy proponowanym w rządowym projekcie z wyłączeniem kilku punktów, m.in. nie zgadzają się na ograniczenie stosowania układu zbiorowego pracy do okresu innego niż uzgodniony przez strony tego układu (obecnie wypowiedziany układ zbiorowy obowiązuje do momentu podpisania nowego, a rząd proponuje, by wypowiedziany układ przestawał obowiązywać po pół roku).
Ponadto, organizacje te chcą, by kodeksie pracy nie zostały zmienione zasady możliwego przerywania czasu pracy przerwą, niewliczaną do czasu pracy. Nie chcą też ograniczenia zasad wypłacania delegacji jedynie do pracowników jednostek państwowych lub samorządowych.
Kodeks - według propozycji szefów organizacji pracodawców i OPZZ - nie powinien także znosić obowiązku sporządzania planów urlopów, pozbawiać odpraw pracowników zwalnianych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przy zwolnieniach poniżej liczby pracowników, objętych zasadami zwolnień grupowych. Nie chcą też skrócenia terminów, obowiązujących przy procedurze zwolnień grupowych oraz zmian w zasadach tworzenia funduszy świadczeń socjalnych.
Strony porozumienia zwrócą się do innych organizacji z Komisji Trójstronnej o przystąpienie do porozumienia. Zwrócą się też do klubów parlamentarnych i parlamentarzystów oraz do rządu, by nadali kodeksowi - w trakcie prac w Sejmie - brzmienie zgodne z porozumieniem.
Porozumienie podpisali Henryka Bochniarz - prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik i przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Maciej Manicki. (mk)