WP
Zawaliła się kolejna część dachu supermarketu w Rydze
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Zawaliła się kolejna część dachu supermarketu w Rydze

W supermarkecie w Rydze zawaliła się kolejna część dachu; liczba ofiar śmiertelnych katastrofy, do której doszło w czwartek wzrosła do 54. W sobotę po południu wszystkie ofiary zostały zidentyfikowane; nie ma wśród nich dzieci - poinformowała policja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Ustalono, że najprawdopodobniej nikt z ekipy ratunkowej nie ucierpiał po zawaleniu się kolejnej partii dachu.

Nadal trwa akcja poszukiwania ludzi w gruzowisku; trzy ekipy ratownicze pracują na parterze zawalonego budynku, a czwarta, która znajduje się na specjalnej wysoko uniesionej platformie zamontowanej na ciężarówce, stara się usuwać najlżejsze elementy zawalonego dachu.

WP

Według policji 13 osób uznanych jest za zaginione.

Prezydent Łotwy Andris Berzins nie zawahał się nazwać wypadku "zbrodnią". - Sprawa ta powinna zostać potraktowana jak zbrodnia, której ofiarą padło wielu bezbronnych ludzi - powiedział Berzins w łotewskiej telewizji publicznej LTV.

- To złożony przypadek, który nie może zostać zakwalifikowany jako katastrofa naturalna albo nieszczęśliwy zbieg okoliczności, bo natura nie odegrała w tym żadnej roli - dodał prezydent.

Władze nie poinformowały, jak długo kontynuowana będzie akcja ratunkowa.

WP

Wśród ofiar jest troje cudzoziemców; Ormianka i dwoje Rosjan zamieszkałych na stałe na Łotwie.

W akcji ratunkowej zginęło trzech ratowników. Około 40 osób zostało rannych, 29 spośród nich trafiło do szpitala. Wśród rannych jest 13 strażaków.

Po wypadku na Łotwie ogłoszono trzy dni żałoby, która obowiązuje od soboty do poniedziałku. W poniedziałek o godz. 10.00 w całym kraju pamięć ofiar zostanie uczczona minutą ciszy.

Dach supermarketu, którego budowę zakończono w 2011 roku, zawalił się w czwartek o godz. 18.00, kiedy w budynku znajdowało się wielu ludzi. Już po przybyciu strażaków nastąpił kolejny zawał, który utrudnił akcję ratunkową.

WP

Policja wszczęła dochodzenie w sprawie wypadku i obecnie sprawdza trzy hipotezy: wadliwy projekt i nadzór budowlany nad budynkiem, jego wadliwe wykonanie oraz umieszczenie na dachu ciężkich materiałów w związku z powstającym tam ogrodem zimowym.

Szef policji Ints Kuzis zapowiedział, że w razie potrzeby do pomocy w ustaleniu przyczyn katastrofy mogą zostać wezwani zagraniczni eksperci. Minister spraw wewnętrznych Rihards Kozlovskis wykluczył atak terrorystyczny.

Polub WP Wiadomości
WP
WP