ŚwiatZatwierdzono gubernatora obwodu kaliningradzkiego

Zatwierdzono gubernatora obwodu kaliningradzkiego

Nikołaj Cukanow został w poniedziałek zatwierdzony przez lokalną Dumę na stanowisko gubernatora obwodu kaliningradzkiego, nadbałtyckiej enklawy położonej pomiędzy Polską a Litwą.

45-letni Cukanow, szef administracji Gusiewa (pol. Gąbina) i lider regionalnego oddziału kierowanej przez premiera Władimira Putina partii Jedna Rosja, zastąpi na tym stanowisku niepopularnego Gieorgija Boosa, którego pełnomocnictwa wygasają 28 września.

O zatwierdzeniu przez obwodowy parlament na nadzwyczajnym posiedzeniu kandydatury Cukanowa poinformował Ilja Klebanow, przedstawiciel prezydenta Rosji w okręgu północno-zachodnim.

Dotychczasowy gubernator Gieorgij Boos nie miał szans na powtórny wybór. W styczniu w Kaliningradzie doszło do ponad 12-tysięcznej demonstracji przeciwko podwyżkom opłat komunalnych, podniesieniu podatku drogowego i wprowadzeniu zaporowych stawek celnych na importowane samochody. Protestujący żądali dymisji gubernatora obwodu i premiera Władimira Putina. Po tej manifestacji Boos stracił poparcie Kremla.

Dmitrij Miedwiediew wielokrotnie mówił wcześniej, że jednym z głównych kryteriów oceny pracy gubernatorów jest poziom poparcia społecznego dla nich.

W sierpniu w Kaliningradzie doszło do kolejnej demonstracji szerokiej koalicji opozycyjnej, podczas której żądano dymisji Putina i przywrócenia bezpośrednich wyborów gubernatorów.

Bezpośrednie wybory gubernatorskie w Federacji Rosyjskiej zostały zniesione w 2004 roku z inicjatywy Putina, wówczas - prezydenta. Obecnie kandydatów na gubernatorów wskazuje Kreml, a zatwierdzają ich lokalne parlamenty.

Kreml wiąże z Cukanowem nadzieje na uspokojenie sytuacji politycznej w obwodzie kaliningradzkim. W 2011 roku w Rosji odbędą się wybory parlamentarne, a w 2012 - prezydenckie.

Na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami Klebanow podkreślił, że to, iż nie wzięto pod uwagę możliwości kandydowania Boosa na kolejną kadencję, jest sygnałem dla innych gubernatorów, że przy wyborach władz wykonawczych należy liczyć się ze zdaniem społeczeństwa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)