Trwa ładowanie...

Zatrzymany w niedzielę 16-letni Afgańczyk poznał sprawcę strzelaniny w Monachium w szpitalu psychiatrycznym

• Steinkreus-Koch: 16-letni Afgańczyk zatrzymany w niedzielę (...) poznał w szpitalu psychiatrycznym sprawcę strzelaniny w Monachium
• Nastolatek został zatrzymany pod zarzutem niepowiadomienia policji o planowanym przez swojego kolegę zamachu
• 18-latek posiadający dwa obywatelstwa - niemieckie i irańskie - zastrzelił w niedzielę w Monachium 9 osób

Share
Zatrzymany w niedzielę 16-letni Afgańczyk poznał sprawcę strzelaniny w Monachium w szpitalu psychiatrycznymŹródło: PAP/EPA, fot: KARL-JOSEF HILDENBRAND
dm74kzx

- 16-letni Afgańczyk, zatrzymany w niedzielę pod zarzutem niepowiadomienia policji o planowanym ataku, poznał w szpitalu psychiatrycznym sprawcę strzelaniny w Monachium - powiedział w poniedziałek prokurator Thomas Steinkreus-Koch. W strzelaninie zginęło 9 osób.

Sprawca, urodzony w Niemczech 18-letni uczeń posiadający dwa obywatelstwa - niemieckie i irańskie - zastrzelił w piątek w centrum handlowym Olympia w Monachium dziewięć - w większości młodych - osób, a następnie popełnił samobójstwo, strzelając sobie w głowę.

Policja zatrzymała w niedzielę przyjaciela sprawcy strzelaniny, jako osobę wtajemniczoną w plany szaleńca. Przeciwko 16-latkowi wszczęto śledztwo z powodu niezawiadomienia o przestępstwie. Chłopak sam zgłosił się po strzelaninie na policję, jednak podczas ponownego przesłuchania śledczy stwierdzili sprzeczności w jego zeznaniach.

dm74kzx

Obaj nastolatkowie przebywali w lecie 2015 roku w szpitalu psychiatrycznym. 16-latek zeznał, że późniejszy napastnik z centrum handlowego w Monachium dał mu się poznać jako wielbiciel norweskiego mordercy Andersa Breivika i mówił o swojej "nienawiści do ludzi". Był też uzależniony od brutalnych gier komputerowych.

Jak poinformowała prokuratura, okazało się, że Afgańczyk skasował wiadomości wymieniane ze sprawcą strzelaniny za pomocą aplikacji WhatsApp. Policja zdołała je jednak odzyskać. Wynika z nich, że 16-latek spotkał się z napastnikiem na krótko przed strzelaniną, w pobliżu miejsca zbrodni. Afgańczyk miał też wiedzieć, że późniejszy sprawca posiada pistolet Glock 17 oraz amunicję.

dm74kzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm74kzx
Więcej tematów