Trwa ładowanie...

Zatrzymano zabójców obrońców praw człowieka

Dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow poinformował prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa o zatrzymaniu zabójców znanego prawnika Stanisława Markiełowa i dziennikarki niezależnej "Nowej Gaziety" Anastazji Baburowej.

Zatrzymano zabójców obrońców praw człowiekaŹródło: AFP
d24rl92
d24rl92

Według Bortnikowa, podejrzani należą do jednego z radykalnych ugrupowań prawicowych. Jedna z zatrzymanych osób przyznała się do winy. Przy aresztowanych znaleziono dużą ilość broni palnej.

Media podały, że zatrzymani to 24-letnia Jewgienija Chasis i 29-letni Nikita Tichonow, byli członkowie skrajnie prawicowej, zdelegalizowanej Rosyjskiej Jedności Narodowej (RNE), kierowanej przez Aleksandra Barkaszowa. Zostali aresztowani 3 i 4 listopada.

Zabijając Markiełowa, chcieli się jakoby zemścić na nim za jego udział w procesach sądowych przeciwko nacjonalistom. Baburową zastrzelili jako świadka zabójstwa prawnika.

Tichonow od 2006 roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Jest podejrzany o współudział w zabójstwie w 2006 roku w Moskwie aktywisty ruchu antyfaszystowskiego Aleksandra Riuchina. Trzech z sześciu uczestników tego mordu schwytano wcześniej i osądzono. Rodzinę zabitego reprezentował przed sądem Markiełow.

d24rl92

Markiełow i Baburowa zostali zastrzeleni 19 stycznia po południu na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla. Zdaniem prowadzących śledztwo, strzelał Tichonow, a Chasis wskazała mu cel.

Markiełow należał do grona wziętych adwokatów moskiewskich. Od 1994 roku prowadził wiele głośnych spraw, w tym zgwałconej i zamordowanej w 2000 roku przez pułkownika armii rosyjskiej Jurija Budanowa 18-letniej Czeczenki Elizy Kungajewej.

Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką "Nowej Gaziety", zastrzeloną trzy lata temu w centrum Moskwy. W 2005 roku doprowadzili oni do skazania na 11 lat łagru Siergieja Łapina, porucznika sił specjalnych milicji OMON, który w czasie pacyfikacji Czeczenii bestialsko znęcał się nad aresztowanymi Czeczenami.

Markiełow był również adwokatem Michaiła Biekietowa, dziennikarza z podmoskiewskich Chimek, brutalnie pobitego w listopadzie 2008 roku. Biekietow, redaktor "Chimkinskiej Prawdy", ze względów ekologicznych występował przeciwko jednemu z wariantów poszerzenia trasy wylotowej z Moskwy do Petersburga, forsowanemu przez lokalne władze.

d24rl92

Baburowa była studentką na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa. Wcześniej ukończyła Wydział Prawa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania czarnomorskiej filii MGU.

W "Nowej Gaziecie" pracowała od października 2008 roku. Zajmowała się nieformalnymi ruchami młodzieżowymi i neonazistami. Współpracowała też z dziennikami "Izwiestija", "Rossijskaja Gazieta" i "Wieczernaja Moskwa".

- Mam nadzieję, że organy śledcze udowodnią, że zbrodni dokonali ci, którym przedstawiono zarzuty - skomentował aresztowanie domniemanych zabójców Markiełowa i Baburowej znany rosyjski obrońca praw człowieka Lew Ponomariow.

d24rl92
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24rl92
Więcej tematów