ŚwiatZatrzymano podejrzanych o zabójstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej

Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej

Zatrzymano podejrzanych o zamordowanie słowackiego dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja jeszcze nie potwierdziła tych informacji.

Zatrzymano podejrzanych o zabójstwo Jana Kuciaka i jego narzeczonej
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Katarzyna Bogdańska

Jan Kuciak i jego partnerka Martina Kusznirova zostali zamordowani w lutym. Przed śmiercią dziennikarz śledczy zbierał m.in. materiały do artykułów na temat związków ludzi z otoczenia ówczesnego premiera Roberta Fico z włoską mafią.

Ta sprawa spowodowała ogromne wzburzenie na Słowacji, co w efekcie doprowadziło do rezygnacji szefa rządu i kilku z jego najbliższych współpracowników.

Słowackiego dziennikarza i jego partnerkę zabił zawodowy morderca na zamówienie innych osób - ogłosili śledczy.

Teraz, jak podał portal dennikn.sk, na wniosek prokuratury zatrzymano podejrzanych. Wiadomo, że stało się na południu Słowacji, ale policja dla dobra śledztwa nie udziela informacji.

Dziennikarz Jan Kuciak zamordowany. Zostawił nieukończony tekst

Tłumaczenie ostatniego tekstu zamordowanego słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka opublikował Press (za zgodą redakcji serwisu Aktuality.sk, gdzie pracował Jan Kuciak). Brakuje jednak zakończenia artykułu. Autor nie zdążył go dopisać.

Ostatni artykuł Jan Kuciak poświęcił opisaniu działalności włoskiej mafii Ndranghety na Słowacji. To jedna z najgroźniejszych organizacji przestępczych na świecie, która zajmuje się m.in. handlem kokainą i przemytem ludzi. Dziennikarze sprawdzali, czy otoczenie premiera Roberta Fico i biznesy włoskich mafiozów na Słowacji były z nią powiązane. Udało się usalić, że wyprowadzono miliony euro z funduszy unijnych, które trafiały na konta mafiozów.

Czego dowiedział się Jan Kuciak?

Słowacki dziennikarz przy pisaniu artykułu współpracował z czeskim centrum dziennikarstwa śledczego Investigace.cz, organizacją dziennikarską Investigative project of Italy i międzynarodowym konsorcjum dziennikarstwa śledczego Organized Crime and Corruption Reporting Project.

Artykuł rozpoczyna się od informacji, że samochód, którym jechał Włoch Carmine Cinnante został zatrzymany i przeszukany przez policję. Na tylnym siedzeniu znaleziono czarną teczkę, pistolet maszynowy, 50 naboi i magazynek. Cinnante ma być członkiem Ndranghety.

Jak czytamy dalej, Cinnante ma kontakt z Antonio Vadalą, który m.in. miał pomóc ukryć Domenica Venturę i umożliwić mu ucieczkę. To mafioso podejrzany o brutalne morderstwo członka konkurencyjnego gangu. Pada też nazwisko Marii Troskovej. Razem z Vadalą założyła firmę GIA Management, zajmującą się m.in. nieruchomościami i fotografią. Co więcej, Troskowa pracowała też dla premiera Fico w Urzędzie Rady Ministrów. W artykule napisano też o związkach Vadaliego z polityką - z partią SMER-SD. Jego długoletnia księgowa Monika Čorejová startowała w przeszłości w wyborach samorządowych.

Vadala był ponadto zaangażowany w transakcje związane z trzema apartamentami w bratysławskiej dzielnicy Petržalka. Ustalono, że transfer apartamentów odbędzie się bez faktycznej zapłaty, a ostatecznie trafią one do firmy KANNONE, której jednym z właścieieli był Valada.

Poza Vadalą i Cinnante we wschodniej części kraju działają też przedstawiciele czterech włoskich rodzin z Kalabrii. Ich głównym biznesem na Słowacji stało się rolnictwo. Mieli bądź mają dziesiątki firm, a ich majątek liczy się w dziesiątkach milionów euro. Zarządzają setkami tysięcy hektarów ziemi, na które dostają wielomilionowe subsydia – czytamy w artykule. Kolejne publiczne pieniądze popłynęły do nich w związku z budową elektrowni biogazowych.

W 2017 r. wydano nakaz aresztowania 18 członków gangu, w tym członków rodziny Vadaliego. Te osoby miały dla Ndranghety szmuglować do Europy setki kilogramów kokainy.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)