PolskaZatrzymano m.in. "Słowika" i "Wańkę" z grupy pruszkowskiej

Zatrzymano m.in. "Słowika" i "Wańkę" z grupy pruszkowskiej

- Zatrzymano członków zarządu tzw. starej grupy pruszkowskiej, m.in. Andrzeja Z. ps. "Słowik", Janusza P. ps. "Parasol" i Leszka D. ps. "Wańka" - powiedział w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Jak dodał, "zatrzymanych zostało w sumie 14 osób podejrzewanych o szereg przestępstw gospodarczych, a także o charakterze kryminalnym".

Zatrzymano m.in. "Słowika" i "Wańkę" z grupy pruszkowskiej
Źródło zdjęć: © Fotolia

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej. Po odbyciu wieloletnich kar pozbawienia wolności i opuszczeniu zakładów karnych, zajęli się oni popełnianiem przestępstw skarbowych oraz typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje, wymuszenia i pobicia.

W toku jednego ze śledztw prowadzonych przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna grupa, na czele której stał podejrzany Sebastian W. Ochroną interesów tej grupy zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim "Słowik".

"Słowik" był w przeszłości nie tylko członkiem, ale jednym z twórców mafii pruszkowskiej. Podejrzewany o wiele przestępstw i poszukiwany międzynarodowym listem gończym, został w 2003 r. ściągnięty z Hiszpanii do Polski drogą ekstradycji.

W 2012 r. uniewinniony ze wszystkich stawianych mu przez prokuraturę zarzutów w sprawie mafii pruszkowskiej, a w 2013 r. z zarzutów dot. zabójstwa byłego Komendanta Głównego Policji inspektora Marka Papały, zakończył odbywanie kary i opuścił więzienie.

Działali głównie w Warszawie i Wrocławiu

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7. Takie zachowania narażały na uszczuplenie należności publicznoprawne w postaci podatku VAT - mówił na środowej konferencji prasowej prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Członkowie grupy dopuścili się również szeregu typowych przestępstw kryminalnych jak rozboje i pobicia.

Akcja z udziałem oddziałów antyterrorystycznych

- Ustalenia poczynione przez prokuratorów doprowadziły do zatrzymania we wtorek 14 osób - powiedział Bogdan Święczkowski.

Z uwagi na to, że zatrzymani byli członkami zbrojnych grup przestępczych, w akcję zaangażowane były m.in. oddziały antyterrorystyczne.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie zostały im przedstawione zarzuty.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (323)