Trwa ładowanie...
d26ujv2

Zatrzymanie Margot. Rzecznik KSP tłumaczy działania policjantów

Rzecznik stołecznej policji określił wczorajsze wydarzenia w Warszawie mianem zbiegowiska o charakterze agresywnym. Tłumaczył użycie przez policjantów siły i uzasadniał zatrzymanie 48 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymanie Margot. Rzecznik KSP tłumaczy działania policjantów
Zatrzymanie Margot. Rzecznik KSP tłumaczy działania policjantów (fot. East News)
d26ujv2

Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Sylwester Marczak spotkał się z dziennikarzami i odpowiadał na pytania o wczorajsze zajścia w Warszawie. W jego ocenie policjanci mieli do czynienia z agresywnym zbiegowiskiem.

Zatrzymanie Margot. Zatrzymane osoby mogły żądać obrońcy

Marczak odpowiadał na zarzuty o uniemożliwienie zatrzymanym skorzystania z pomocy prawnej. Rzecznik KSP poinformował, że prawo zobowiązuje policjantów do wezwania obrońcy jeśli zażąda tego zatrzymany i policjanci realizowali takie działania niezwłocznie. Dodał jednak, że na 48 zatrzymanych jedynie kilkunastu zażądało wezwania adwokata.

d26ujv2

Pytany o wyprowadzanie zatrzymanych z komisariatu, Marczak tłumaczył, że miało to związek z dużą liczbą zatrzymanych. - W tej sytuacji mieliśmy więcej osób zatrzymanych, bo aż 48, więc umieszczenie ich w tzw. areszcie policyjnym było utrudnione. Policjanci musieli rozlokować zatrzymanych w kilku różnych miejscach - powiedział rzecznik KSP.

Zatrzymanie Margot. Agresywne Zbiegowisko

W ocenie Marczaka protesty, które miały miejsce po zatrzymaniu transseksualnej aktywistki Margot, miały charakter zbiegowiska, którego uczestnicy wykazywali się agresją. Rzecznik potwierdził tym samym informacje zawarte w opublikowanym wcześniej oficjalnym komunikacie KSP.

Patologie w bonie turystycznym. "Nie powinny przysłaniać intencji"

- W trakcie zatrzymania ww. doszło do zbiegowiska na Krakowskim Przedmieściu, w którego trakcie część jego uczestników dopuściła się ataku na mienie w postaci radiowozu policyjnego (m. in. skakano po dachu i masce radiowozu) oraz ataku wobec funkcjonariuszy policji i ich znieważania - czytamy na stronach warszawskiej policji.

d26ujv2

Zatrzymani to, jak stwierdził Sylwester Marczak, w ocenie interweniujących policjantów, najbardziej agresywni uczestnicy zbiegowiska. - Nie było zatrzymań przypadkowych. Osoby zostały zatrzymane w związku ze zbiegowiskiem. Podkreślam zdecydowanie, że miało miejsce łamanie prawa w związku ze zbiegowiskiem. Popełnienie przestępstwa musi spotkać się z reakcją policji. - podkreślił.

Zatrzymanie Margot. Użycie siły uzasadnione

Zdaniem rzecznika KSP, zarzuty o to, że przeciwko zatrzymanym i protestującym użyte zostały nieadekwatne środki i siła fizyczna są bezpodstawne. - Jednym ze stosowanych przez policjantów środków jest siła fizyczna. Im większy opór tym większa siła, ale naszym celem nie jest nigdy zadanie bólu, a zatrzymanie osoby - zaznaczył.

Marczak odniósł się również do wypowiedzi obrońców osób zatrzymanych, którzy zarzucali policjantom, że nie legitymowali zatrzymanych, tylko od razu stosowali siłę fizyczną. - Pamiętajmy, że obrońcy wypowiadają się przez pryzmat swoich klientów. Kiedy ktoś jest agresywny, rozmowa nie ma najmniejszego sensu. Użycie siły było w tych przypadkach adekwatne - stwierdził rzecznik KSP.

d26ujv2

Z ust rzecznika padło także zapewnienie, że policja robi wszystko, działania w sprawie wczorajszych wydarzeń zakończyły się jak najszybciej. Policjanci dokładają starań, by jak najszybciej przesłuchać zatrzymane osoby i postawić im zarzuty, a następnie zwolnić je do domów. - Będą do zarzuty dotyczące czynnego zbiegowiska, agresji osób, niszczenia radiowozu i sprzętu nagłośnieniowego. Zarzuty chcemy postawić jeszcze dzisiaj - zakończył Marczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d26ujv2

Podziel się opinią

Share
d26ujv2
d26ujv2
Więcej tematów