Zatrzymania w związku z praniem pieniędzy z handlu lewym paliwem
Sześć kolejnych osób podejrzewanych o
pranie pieniędzy pochodzących z handlu nielegalnym paliwem
zatrzymali funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością
Gospodarczą Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji - poinformował
Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji.
To kolejny etap prowadzonej od ubiegłego roku sprawy. Zatrzymano już łącznie 57 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy od dwóch lat popełniali przestępstwa skarbowe, fałszerstwa oraz prali pieniądze, pochodzące z handlu nielegalnym paliwem - powiedział Bieniak.
Wśród zatrzymanych są właściciele firm, prowadzący fikcyjną działalność, osoby odpowiedzialne za mieszanie komponentów paliwowych, dostawcy komponentów, przewoźnicy i odbiorcy wytworzonego paliwa.
Dotychczas 45 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa, a 26 zostało aresztowanych. Policjanci wykryli m.in. laboratorium, w którym produkowano nielegalne paliwo oraz 180 tysięcy litrów komponentów do jego produkcji i 90 tysięcy gotowego produktu. Wartość zabezpieczonego majątku oszacowano na 1,5 mln zł.
Oszuści, którym zarzuca się "wypranie" co najmniej 10 milionów złotych, uszczuplili swoim działaniem wpływy do budżetu z tytułu podatku VAT na sumę około 2 milionów zł.
Zatrzymania są efektem kilkunastomiesięcznej pracy operacyjnej śląskich policjantów. Ustalili oni, że osoby podejrzane o oszustwa na terenie byłej bazy wojsk rakietowych w powiecie lublinieckim produkowały paliwo na bazie półproduktów, a następnie - po ulepszeniu - sprzedawały je jako pełnowartościowy olej napędowy - podkreślił Bieniak.
Pierwszych podejrzanych zatrzymano w marcu tego roku. Podczas przeszukania terenu byłej jednostki wojskowej, policjanci znaleźli wówczas kompletną linię produkcyjną, która składała się z sześciu zbiorników o pojemności 30 tysięcy litrów i kilkudziesięciu o pojemności tysiąca litrów, połączonych ze sobą i wspomaganych systemem pomp.
Linia ta prowadziła bezpośrednio do urządzeń dystrybucyjnych, z których tankowano paliwo. Przestępczy proceder prowadzony był pod przykrywką wytwórni sztucznych choinek oraz legalnie działającej firmy, zajmującej się handlem paliwem. Nielegalne paliwo było rozprowadzane najprawdopodobniej na terenie województwa śląskiego i świętokrzyskiego.