Trwa ładowanie...
d1nf0mf

Zatrzymają napływ migrantów z Afryki do Europy? Pomysły Macrona i Merkel

By ograniczyć niekontrolowany napływ migrantów z Afryki do Europy, prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował, by już w Afryce rozpoczynać procedurę przyznawania azylu tym, którzy mają do niego prawo. Migracji poświęcony był szczyt w Paryżu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Francji z premierem Hiszpanii przed Pałacem Elizejskim
Prezydent Francji z premierem Hiszpanii przed Pałacem Elizejskim (PAP/EPA, Fot: YOAN VALAT)
d1nf0mf

W spotkaniu w Pałacu Elizejskim na zaproszenie Macrona wzięli udział szefowie rządów Niemiec, Włoch i Hiszpanii, a także prezydenci Czadu i Nigru, gdzie są setki tysięcy uchodźców z różnych krajów, oraz premier Libii, która jest krajem tranzytowym dla dziesiątek tysięcy migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu udających się do UE.

Zobacz też: Macron do Polski i Węgier nie przyleci

Macron zapowiedział rozwiązanie, które pozwoli "przyznać azyl, rozpoczynając procedurę już na terytorium afrykańskim", "w strefach całkowicie bezpiecznych pod nadzorem urzędu wysokiego komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR)". To - zdaniem francuskiego prezydenta - "pozwoli szybciej zapewnić uchodźcom bezpieczeństwo".

Macron mówił, że identyfikacja uchodźców będzie się dokonywać na podstawie list UNHCR. Chodzi o osoby, których tożsamość została już wcześniej ustalona i które w Czadzie i Nigrze przebywają tranzytem. Takie rozwiązanie - przekonywał - pozwoli uniknąć podejmowania przez tych ludzi ryzyka pokonywania stref niebezpiecznych, a potem Morza Śródziemnego. Potem wybranym uchodźcom, po przewiezieniu do Europy, byłby szybko przyznawany azyl we Francji.

W 2016 roku we Francji złożono 85 tys. wniosków o azyl, z czego władze przyznały go 36 tys. osób.

d1nf0mf

"Chodzi o delokalizację badania wniosków" - tłumaczą francuskie źródła. AFP pisze, że przez ostatnie dwa lata z podobnego mechanizmu skorzystało ok. 5,5 tys. osób w Libanie, Turcji i Jordanii.

- Będzie także współpraca w zakresie bezpieczeństwa i wymiaru sprawiedliwości", a czasem "obecność wojskowa na miejscu, by zapobiec wzrostowi napływu migrantów do Libii - dodał Macron. Wreszcie, opowiedział się za możliwością organizacji powrotu migrantów do ich krajów pochodzenia i współpracą z tymi krajami, by to zapewnić. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że spotkanie w Paryżu jest dowodem na "nową jakość" współpracy Europy z krajami Afryki i tworzy fundament dla bardziej skutecznej walki z nielegalną imigracją.

Zapewniła, że Berlin będzie wspierał działania UNHCR w Libii, aby "możliwie jak największej liczbie ludzi, którzy dziś przetrzymywani są przez tamtejsze milicje w warunkach urągających godności ludzkiej, stworzyć humanitarne perspektywy".

Merkel wyraziła gotowość do przesiedlenia uchodźców z Libii do Europy.Zastrzegła, że decyzja, którzy z migrantów znajdują się w sytuacji wymagającej ochrony, należy do UNHCR. Warunkiem zgody na ich przyjęcie jest jej zdaniem wyraźne odróżnienie uchodźców od migrantów ekonomicznych oraz zastopowanie migracji nielegalnej. - W przeciwnym razie wysłalibyśmy niewłaściwy sygnał - zastrzegła.

d1nf0mf

Merkel podkreśliła znaczenie współpracy z krajami tranzytowymi - Nigrem (dostał od UE 10 mln euro, by zwalczać nielegalną imigrację) i Czadem oraz krajami afrykańskimi, z których pochodzi większość uchodźców. Konieczne są projekty pomocowe, przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy w tych krajach - wyjaśniła.

Zgodził się z tym prezydent Czadu Idriss Deby, wskazując, że problem migracji "może być rozwiązany tylko poprzez rozwój". - Trzeba środków - zaznaczył na konferencji prasowej kończącej szczyt.

Od czasu zamknięcia drogi do UE przez Turcję, Grecję i tzw. szlak bałkański napływ migrantów do UE odbywa się przez Libię i Morze Śródziemne. Od początku roku blisko 100 tys. osób przybyło z Libii do Włoch (ich liczba w lipcu i sierpniu zmniejszyła się o połowę w porównaniu z zeszłym rokiem), w tym 2,4 tys. osób straciło życie na morzu. W sumie od 2014 r. zginęło 14 tys. ludzi usiłujących przedostać się do Europy.

Przeczytaj też: Merkel raz jeszcze przyjęłaby uchodźców. Nadal będzie wywierać presję na Polskę

d1nf0mf

Podziel się opinią

Share

d1nf0mf

d1nf0mf
Więcej tematów