Trwa ładowanie...

Bunt po decyzji Bodnara. Składają doniesienie do prokuratury

- Dzisiaj wspólnie z pozostałymi zastępcami Prokuratora Generalnego podjęliśmy decyzję o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez Adama Bodnara i Jacka Bilewicza i inne działające z nimi osoby - oświadczył w sobotę zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski.

Zastępca Prokuratora Generalnego Michał OstrowskiZastępca Prokuratora Generalnego Michał OstrowskiŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d3cxuwz
d3cxuwz

Jak wyjaśnił, doniesienie jest złożone w związku z "bezprawną próbą odwołania Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego i próbą zastąpienia go przez Jacka Bilewicza".

W piątek Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że przywrócenia prokuratora Dariusza Barskiego do służby czynnej w 2022 r. dokonano bez podstawy prawnej. Jak podało MS, powoduje to, że od 12 stycznia br., nie będąc już w służbie czynnej, nie spełnia on przesłanek do bycia Prokuratorem Krajowym i od piątku nie pełni tej funkcji. Prokurator Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

- Pracuję w prokuraturze od 26 lat. Nigdy nie przypuszczałem, że będę zmuszony do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Prokuratora Generalnego - mówi prokurator Michał Ostrowski w oświadczeniu, które opublikowano na stronie Prokuratury Krajowej na portalu X.

- Działanie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara złamało prawo, w tym naruszyło uprawnienia prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to nieudolna próba obejścia przepisów Prawo o prokuraturze, które wprost przewidują pisemną zgodę prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej na odwołanie Prokuratora Krajowego - powiedział prokurator Michał Ostrowski.

d3cxuwz

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Echa po manifestacji PiS-u. "To pachnie rebelią"

Prokurator powiedział, że w piątek wieczorem wraz z zastępcą PG Robertem Hernandem zwrócił uwagę Adamowi Bodnarowi, że "łamie prawo". - Osobiście wskazałem, że jest jeszcze możliwość wycofania się z bezprawnych działań - dodał Ostrowski.

Zastępca PG dodał, że stan ten spowoduje chaos w prokuraturze. - Wpłynie to negatywnie na jej funkcjonowanie i walkę z przestępczością - uważa Michał Ostrowski.

d3cxuwz

Apel do prokuratorów: stosujcie się do decyzji i poleceń legalnie powołanych przełożonych

- Apeluję do prokuratorów: stosujcie prawo, a nie opinie prawne. Stosujcie się do decyzji i poleceń legalnie powołanych przełożonych. Nie ulegajcie naciskom medialnym. Pamiętajcie, że waszym zadaniem jest stanie na straży prawa i walka z przestępczością. Nie bójcie się - zakończył swoje oświadczenie zastępca Prokuratora Generalnego Michał Ostrowski.

Czytaj także:

d3cxuwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cxuwz
Więcej tematów