Zastępca Obamy z wizytą w Polsce - będzie nas pocieszał?
Wieczorem do Warszawy przyleci amerykański wiceprezydent Joe Biden. Zastępca Baracka Obamy rozpoczyna czterodniową wizytę w Europie Środkowej. Jej głównym tematem ma być nowy amerykański system obrony przeciwrakietowej. Według rosyjskiej gazety "Wriemia Nowostiej", Biden przyjeżdża do Europy, aby "pocieszyć Polskę".
"Biden przyjeżdża pocieszyć Polskę"
Jak pisze rosyjski dziennik, w Warszawie chorobliwie przyjęto ogłoszoną w połowie września przez nową administrację USA rezygnację z planów rozmieszczenia na terytorium Polski 10 rakiet przechwytujących jako elementu amerykańskiej tarczy antyrakietowej.
"Polskie media z gniewem zarzucały USA 'zdradę', 'zmowę z Rosją' i gotowość do wymiany sojuszniczych relacji z Europą Wschodnią na zbliżenie z Moskwą" - pisze "Wriemia Nowostiej".
"Jednak wkrótce okazało się, że USA nie rezygnują z systemu obrony przeciwrakietowej, a jedynie go modernizują. Pentagon zamierza najpierw zainstalować antyrakiety i mobilne radary morskie na okrętach wojennych, a dopiero potem przejść do lokowania ich na lądzie" - dodaje gazeta. "Wriemia Nowostiej" zaznacza, że bazy mogą się pojawić w północnym i wschodnim regionie (Europy), w pobliżu Morza Bałtyckiego.
Dziennik odnotowuje, że w polskim MSZ potwierdzono, iż Amerykanie przekazali Warszawie na piśmie propozycje dotyczące udziału Polski w nowym programie obrony przeciwrakietowej.
"Wriemia Nowostiej" zauważa również, że w pierwszej połowie 2010 roku w Polsce może się pojawić pierwsza amerykańska bateria przeciwlotnicza Patriot. "Dalszy harmonogram przerzucania Patriotów będzie zależał tylko od tego, jak szybko Polska zdecyduje się na zakup tych systemów" - wskazuje "Wriemia Nowostiej".
Na czym będzie polegała nowa tarcza antyrakietowa?
Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej będzie się opierał na okrętach wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3, co umożliwia przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. W dalszej fazie - około 2015 roku - USA przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie, w tym w Polsce.
Na początku października podsekretarz stanu USA ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher poinformowała, że rząd USA zaoferował rządowi RP rozmieszczenie w Polsce elementów nowego systemu obrony przeciwrakietowej, który ma zastąpić poprzedni, planowany przez administrację prezydenta George'a Busha. Tauscher wyjaśniła, że chodzi o rakiety SM-3 1B.
Dotychczasowy plan zakładał budowę w Polsce bazy dla 10 rakiet przechwytujących i radaru wczesnego ostrzegania w Czechach. System miał bronić przed rakietami dalekiego zasięgu nadlatującymi z Iranu. Nowa tarcza w jej początkowej konfiguracji obliczona będzie na rakiety średniego i krótkiego zasięgu.
Biden - rozjemca?
Wiceprezydent Joseph Biden jest uważany za polityka, który posiada cenne doświadczenie w sprawach międzynarodowych. W latach 90. Biden popierał rozszerzenie NATO na Wschód. W 2002 roku głosował za upoważnieniem prezydenta Busha do inwazji na Irak, jednak później należał do surowych krytyków sposobu prowadzenia wojny.
W okresie największego zaostrzenia walk w Iraku popierał kontrowersyjną koncepcję podziału tego kraju według kryteriów etniczno-religijnych, argumentując, że jako scentralizowana federacja zostanie on rozsadzony przez siły separatystyczne.
W 1972 roku niespełna 30-letni Biden został senatorem Stanów Zjednoczonych, jednym z najmłodszych w historii kraju. Następnie był sześć razy wybierany do Senatu. Pracował w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych, a w 1987 roku został przewodniczącym Komisji Wymiaru Sprawiedliwości.
Dwukrotnie kandydował w wyborach prezydenckich - w 1988 i 2008 roku. Rywalizował z Obamą z ramienia Partii Demokratycznej, zrezygnował po przegranej w prawyborach.