Trwa ładowanie...
09-12-2010 01:20

Zaskakujący wynik sondażu ws. zaufania do Kościoła

Gros Polaków docenia działalność Kościoła w naszym kraju. Zarówno gdy chodzi o pracę duszpasterską, charytatywną, dbałość o liturgię, jak i - choć rzadziej - o relacje duchowieństwa ze świeckimi - wynika z sondażu GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej", we współpracy z Laboratorium "Więzi".

Zaskakujący wynik sondażu ws. zaufania do KościołaŹródło: AFP
d214ufu
d214ufu

We wrześniu CBOS ogłosił, że zaufanie do Kościoła spadło do 54% Prawdopodobnie było to wynikiem konfliktu o krzyż na Krakowskim Przedmieściu. Bo sondaż gazety pokazuje - choć nie pytano o stosunek do instytucji, ale do pasterzy Kościoła - że to zaufanie jest wciąż wysokie. Respondenci najbardziej ufają papieżowi 83%, następnie biskupowi, episkopatowi i proboszczowi.

Ufają także prymasowi 73%, tyle że... niewielu wie, kto nim jest. Tylko 15 % badanych wskazało abp. Józefa Kowalczyka. Tyle samo uważa, że prymasem jest nadal kard. Józef Glemp, a 17% - najwięcej - że kard. Kazimierz Nycz. 37% nie znało odpowiedzi.

Skąd taka niewiedza? Zbigniew Nosowski, socjolog i redaktor naczelny miesięcznika "Więź", wskazuje, że 69 proc. deklaruje, iż są osobami wierzącymi, bo tak zostali wychowani. Jednocześnie Polacy deklarują, że postrzegają Kościół przede wszystkim jako miejsce spotkania z Bogiem. W drugiej kolejności jako wspólnotę wiernych, a w trzeciej jako instytucję. 75% uznaje, że "polski katolicyzm jest i pozostanie wyjątkowy w Europie".

- Polacy czują, że kwestia wiary jest ważna. Jest ona częścią naszej tożsamości i buduje nasze miejsce w Europie - komentuje dr Tomasz Żukowski, socjolog z UW. Pełne wyniki sondażu publikuje dziś "Rzeczpospolita".

d214ufu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d214ufu
Więcej tematów