ycipk-2pubwj
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
afganistan

Zasadzka talibów w Afganistanie. Zginęło 100 żołnierzy i policjantów

• Wycofujące się oddziały afgańskich żołnierzy i policjantów wpadły w zasadzkę przygotowaną przez talibów
• Agencja Reutera: w wyniku akcji zginęło ok. 100 członków sił bezpieczeństwa
• Rebelianci zdobyli też duże ilości sprzętu wojskowego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zasadzka talibów w Afganistanie. Zginęło 100 żołnierzy i policjantów
(AFP, Fot: Noor Mohammad)
ycipk-2pubwj

Do zdarzenia doszło we wtorek. Afgańskie siły wycofywały się ze swoich pozycji w prowincji Helmand w związku z trwającymi tam działaniami talibów. Zasadzkę zastawiono ok. 12 km od stolicy prowincji - Laszkargah. Miasto od dłuższego czasu jest celem ataków rebeliantów. Ich oddziały wdzierają się do niektórych dzielnic, a także ostrzeliwują pociskami rakietowymi budynki rządowe. Z miasta uciekają mieszkańcy - relacjonuje Reuters.

- Byliśmy tam w sile batalionu i poza mną i dwoma innymi osobami nikt nie przeżył - mówił Reuterowi żołnierz afgańskiej armii Faiz Mohammad.

Według informacji sił bezpieczeństwa Afganistanu talibowie przechwycili w zasadzce co najmniej 22 pojazdy kołowe Humvee, dziesiątki ciężarówek i setki sztuk strzelb. Do niewoli trafiło też wielu członków sił bezpieczeństwa. Informacje te potwierdzili talibowie.

ycipk-2pubwj

Według oficjalnych danych władz Afganistanu co miesiąc tracą one 5 tys. członków sił bezpieczeństwa. W tej liczbie zawierają się zarówno ofiary walk, jak i dezerterzy. W tym samym czasie do wojska i policji trafia tylko 3 tys. rekrutów. Wielu z nich trafia na front zaledwie po kilku tygodniach szkolenia. W związku z tym ciężar walki spada głównie na elitarne oddziały afgańskiej armii.

Siły zbrojne Afganistanu doznają dużych strat w swoich szeregach na skutek walk z talibami. Szczególnie wiele ofiar jest od wycofania się zagranicznych żołnierzy pod auspicjami NATO z końcem 2014 roku.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2pubwj

ycipk-2pubwj
ycipk-2pubwj