Polska"Zarządzenie przez prokuratora zatrzymania jest niekonstytucyjne"

"Zarządzenie przez prokuratora zatrzymania jest niekonstytucyjne"

Przepis Kodeksu postępowania karnego pozwalający prokuratorowi zarządzić zatrzymanie i doprowadzenie osoby podejrzanej, ale nie zawierający żadnych przesłanek, jakie
muszą być spełnione, narusza konstytucyjne zasady wolności
osobistych - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

05.02.2008 | aktual.: 05.02.2008 16:22

Przepis zaskarżył do TK Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zainteresowanie się tą kwestią ma swój początek w sprawie zatrzymania b. ministra skarbu Emila Wąsacza, którego po przedstawieniu zarzutów zwolniono. Później sąd uznał to zatrzymanie za bezzasadne, a Wąsacz otrzymał za to odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Występujący w Trybunale w imieniu RPO Piotr Sobota przywołał też w swym wystąpieniu sprawę zeszłorocznego zatrzymania przez ABW b. ministra spraw wewnętrznych Janusza Kaczmarka. To zatrzymanie sąd również uznał za bezzasadne. Za orzeczeniem niekonstytucyjności tego przepisu byli także przedstawiciel Sejmu i Prokuratora Generalnego.

TK przyznał, że zarządzenie przez prokuratora zatrzymania teoretycznie może się okazać w niektórych sprawach konieczne, dlatego odroczył na rok wejście w życie wyroku uchylającego ten przepis. Przez ten czas powinna nastąpić jego nowelizacja. Sędzia TK Marian Grzybowski podkreślił, że przepis musi jednak zawierać przesłanki, jakie powinny być spełnione, by prokurator mógł zarządzić zatrzymanie jakiejś osoby i doprowadzenie jej do prokuratury. Samo prowadzenie postępowania karnego to za mało - wskazał. (mg)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)