Zarejestrowało się 8 tys. komitetów wyborczych
Z ostatnich danych Państwowej Komisji
Wyborczej wynika, że do popołudnia zarejestrowało się -
w skali kraju - blisko 8 tys. komitetów, zamierzających wystawić
kandydatów na radnych w wyborach samorządowych.
Zgodnie z kalendarzem wyborczym, na zawiadomienie o powstaniu komitetu wyborczego jest czas do 23 września, a ponieważ jest to sobota, komitety będą mogły złożyć zawiadomienie także w poniedziałek - 25 września.
Niemniej w sobotę dyżurować będzie zarówno PKW (godz. 9-12), jak i 51 komisarzy wyborczych, który przyjmują zgłoszenia komitetów w całym kraju.
Do PKW muszą zgłosić się te komitety, które chcą wystawić kandydatów na radnych w więcej niż jednym województwie.
Natomiast pozostałe komitety, które wystawiają kandydatów tylko w ramach jednego województwa, zawiadamiają odpowiedniego komisarza wyborczego w swoim regionie.
Do piątkowego popołudnia PKW przyjęła zawiadomienia od 20 komitetów: 13 partyjnych, 6 - organizacji społecznych i 1 koalicyjnego.
W PKW zarejestrowały się komitety wyborcze partii: Polskiej Partii Pracy, Ligi Polskich Rodzin, Związku Słowiańskiego, Stronnictwa Demokratycznego, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Prawa i Sprawiedliwości, Narodowego Odrodzenia Polski, Platformy Obywatelskiej RP, Demokratycznej Partii Lewicy, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, Samoobrony RP, Konfederacji-Godność i Praca i partii Wierni Polsce.
Komisja przyjęła też zawiadomienie od następujących komitetów wyborczych stowarzyszeń: Samoobrona Patriotyczna, Ruch Autonomii Śląska, Chrześcijański Ruch Samorządowy, Krajowe Forum Bezrobotnych-Stowarzyszenie Społeczne, Przymierze Samorządowe Prawicy, Klub Narodowy.
W PKW zarejestrował się też jeden koalicyjny komitet wyborczy SLD+SdPl+PD+UP - Lewica i Demokraci.