PolskaZapłacimy mniej za "więźniów weekendowych"

Zapłacimy mniej za "więźniów weekendowych"

Skazani na kary nie większe niż pół roku
więzienia mogliby odbywać je przez dwa dni w tygodniu, na przykład
w weekendy - proponuje rząd w przyjętym projekcie ustawy. Na pewno zmniejszy to koszty pobytu o około 30% - ocenia rzeczniczka Służby Więziennej Luiza Sałapa.

24.07.2007 | aktual.: 24.07.2007 18:40

Jak podał wydział informacyjny Ministerstwa Sprawiedliwości, które przygotowało projekt, ma on na celu zmniejszenie liczby więźniów - w przypadku stosowania systemu tygodniowego w zakładzie karnym przebywa dwukrotnie mniej skazanych niż w systemie tradycyjnym.

Nowy sposób odbywania kary ma też przynieść oszczędności w wydatkach skarbu państwa. MS zwraca uwagę, że wykonywanie kary w systemie tygodniowym jest tańsze od systemu tradycyjnego, a rozporządzenie ministra sprawiedliwości do ustawy nakłada na skazanego obowiązek poniesienia zryczałtowanych kosztów postępowania wykonawczego.

Dla skazanego zaleta odbywania kary w warunkach krótkotrwałej izolacji to zmniejszenie skutków nieprzerwanego więzienia, takich jak utrata pracy, mieszkania, rozpad rodziny i więzi społecznych.

Rzeczniczka Służby Więziennej Luiza Sałapa ocenia, że rocznie karę więzienia z przerwami będzie mogło odbywać ok. 4 tys. osób. Na pewno zmniejszy to koszty pobytu o około 30%, ale oznacza też dla nas dodatkowe zadania - każdego skazanego trzeba będzie przyjąć i zwolnić - powiedziała.

Zaznaczyła, że dla skazanego, który chodzi do więzienia na dwa dni w tygodniu, nie tracąc pracy, kara jest jednak uciążliwa, nie ma natomiast znaczenia resocjalizacyjnego, bo wobec osadzonych w tym systemie więzienia nie mogą stosować resocjalizacji. Kierowany do odbycia takiej kary nie będzie mógł korzystać z więziennej służby zdrowia, nie będzie mu też przysługiwać więzienne ubranie.

Jak informuje resort sprawiedliwości, podobne rozwiązania działają już w innych krajach - w Anglii i Walii instytucja Intermitent Custody przerywanego pozbawienia wolności została na próbę wprowadzona w 2003 roku, a obecnie planuje się, że kary takie będą mogły orzekać wszystkie sądy karne I instancji.

Proponowany przez rząd sposób odbywania kary więzienia będzie dotyczyć skazanych ma małe kary za przestępstwa i przestępstwa skarbowe. Projekt nie przewiduje, by z systemu tygodniowego mogli korzystać szczególnie niebezpieczni przestępcy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)