Ważne wieści dla Ukrainy. Dostaną "srebrne pociski" [RELACJA NA ŻYWO]
RELACJA ZAKOŃCZONA

Ważne wieści dla Ukrainy. Dostaną "srebrne pociski" [RELACJA NA ŻYWO]

Czołg Abrams na manewrach
Czołg Abrams na manewrach
Źródło zdjęć: © East News | ABACA
Wojciech RodakMateusz Czmiel
05.09.2023 21:14, aktualizacja: 06.09.2023 22:00

Wojna w Ukrainie trwa. Środa to 560. dzień rosyjskiej inwazji. Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim między innymi: rakiety do wyrzutni HIMARS, zestawy przeciwpancerne Javelin, a także pociski do czołgów Abrams ze zubożonym uranem. Te ostatnie, zwane przez czołgistów "srebrnymi pociskami", budzą kontrowersje ze względu na fakt, że są radioaktywne. Natomiast ich właściwości sprawiają, że mogą przebić pancerz każdego rosyjskiego czołgu, łącznie z nowymi modelami T-90M i T-80BWM. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Najważniejsze informacje
  • Rosjanie są wypychani przez Ukraińców z Kliszczijiwki - ważnej strategicznie miejscowości na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim. - Niszczymy ich sprzęt i personel. Wróg panikuje i szuka wyjścia z tej sytuacji - zapewniają służby prasowe ukraińskiej armii.
  • Rosyjski Korpus Ochotniczy, jednostka ochotnicza złożona z Rosjan walcząca u boku Ukrainy, chwali udanym rajdem na granicy ukraińsko-rosyjskiej. Opublikowali nagranie z akcji.
Relacja zakończona

Dziękujemy. To wszystko w tej części naszej relacji z wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie. To, co dzieje się dalej, można śledzić TUTAJ.  

Putin zwraca się do Korei Północnej o dostawy broni, bo jest zdesperowany i znajduje się pod wielką presją - ocenił w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.  


Kirby odpowiedział w ten sposób podczas briefingu w Foreign Press Center w Waszyngtonie na pytanie o skalę problemów Rosji dotyczących zasobów uzbrojenia w świetle prób pozyskania broni od reżimu w Pjongjangu. 


"Nie mamy bardzo konkretnych danych dotyczących tego, jak dużo mu zostało. Ale wiemy, że zużywa artylerię w coraz większym tempie, próbując odeprzeć ukraińską kontrofensywę (...) Więc zwraca się do innych krajów, bo jego własny przemysł obronny nie nadąża za popytem i wykorzystaniem amunicji - nie tylko pociskami artyleryjskimi, ale też pociskami precyzyjnymi, rakietami. I wiemy, że jedną z przyczyn jego problemów są kontrole eksportu i sankcje, jakie nałożyły Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy" - powiedział rzecznik. 


"To świadczy o tym, jak zdesperowany jest Putin, by podtrzymać działanie swojej machiny wojennej. O tym, pod jak wielką jest presją i o tym, że - mimo że może nigdy tego nie przyznać - jego wojna na Ukrainie jest strategiczną klęską" - dodał. 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poszedł do restauracji McDonald's w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. 

Kułeba: “Kiedy byłem studentem, moje najlepsze jedzenie na kaca pochodziło z McDonald's”. 

Blinken: “Jestem pewien, że to rzadko się zdarzało”. 

Amunicja ze zubożonym uranem znajdzie się w następnym pakiecie pomocy Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. Departament Obrony USA poinformował, że wzmocni też obronę powietrzną Ukrainy

Ukraina otrzyma ponad 150 dronów od francuskiej firmy Delair - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu. 


Według polityka Ukraina wybrała typ drona, a francuski rząd sfinansował jego produkcję. Minister nie sprecyzował, jakiego typu drony otrzyma ukraińska armia. 

Rosjanie są wypychani przez Ukraińców z Kliszczijiwki - ważnej strategicznie miejscowości na południe od Bachmutu w obwodzie donieckim. - Niszczymy ich sprzęt i personel. Wróg panikuje i szuka wyjścia z tej sytuacji - zapewniają służby prasowe ukraińskiej armii

W środę Rosjanie ostrzelali Toreck i Nowoukrainkę w obwodzie donieckim. Zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.  

Ambasada Ukrainy w Izraelu wezwała w środę społeczność międzynarodową do potępienia antysemickich wypowiedzi Władimira Putina, który powiązał żydowskie pochodzenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z "gloryfikacją nazizmu".


"Ciągłe zafiksowanie Putina na etnicznym pochodzeniu ukraińskiego prezydenta to kolejny dowód głęboko zakorzenionego antysemityzmu rosyjskich elit" - oceniono.


Jak dodała ambasada, władze Izraela "powinny zdać sobie sprawę, że Putin poprzez swoje ostre słowa pod adresem prezydenta Zełenskiego po raz kolejny udowadnia, dlaczego Izrael powinien wspierać Ukrainę i prezydenta Zełenskiego w tym trudnym czasie".


Pilne

Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Znalazła się w nim między innymi: rakiety do wyrzutni HIMARS, zestawy przeciwpancerne Javelin, a także pociski do czołgów Abrams ze zubożonym uranem.  

Większość czołgów i innego sprzętu wojskowego, które zostały przekazane Ukrainie przez kraje zachodnie na początku tego roku w celu przeprowadzenia kontrofensywy, pozostaje nienaruszona – podaje “The Guardian”, powołując się na anonimowego wysoko postawionego zachodniego urzędnika.  

Ukraiński pick-up z wyrzutnią rakiet miał awarię...  

Ukraińcy próbowali zaatakować rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy użyciu drona-kamikadze. Pilot szybko zareagował.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) i Javelin Joint Venture (JJV) zawarły porozumienie dotyczące produkcji w Polsce systemu przeciwpancernego Javelin. Za realizację projektu ma odpowiadać Mesko SA. Porozumienie zawarto podczas 31. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. 

 

PPK Javelin to broń produkcji amerykańskiej - pociski wraz z wyrzutniami, które mogą być obsługiwane przez pojedynczego żołnierza. Javeliny zdobyły dużą popularność w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, gdy wykazały dużą skuteczność w walce z rosyjskimi siłami pancernymi i zmechanizowanymi.


W Polsce pociski Javelin trafiają do żołnierzy obrony terytorialnej.

Ukraina jest zdecydowanie przeciwna dalszym ograniczeniom eksportu zbóż, powiedział w środę prezydent Wołodymyr Zełenski zebranym w Bukareszcie uczestnikom Ósmego Szczytu i Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza. Zełenski łączył się ze szczytem z Kijowa - podała agencja Reutera.


Pięć państw - Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja - stara się o przedłużenie ograniczeń na import produktów rolnych z Ukrainy, które obowiązuje do 15 września - przypomniała agencja.


Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell zapowiedział w środę, że Kongres do końca miesiąca zaaprobuje dodatkowy pakiet środków na pomoc wojskową i gospodarczą dla Ukrainy. Biały Dom zwrócił się do kongresmenów o zatwierdzenie 24 mld dolarów przeznaczonych na wsparcie Ukrainy.


"Pomoc dla Ukrainy dotycząca odzyskania jej terytoriów oznacza osłabianie jednego z największych strategicznych przeciwników Ameryki bez oddawania ani jednego strzału" - powiedział McConnell, lider republikańskiej mniejszości w Senacie. Zapowiedział, że Senat przegłosuje nowy pakiet środków przed końcem września, kiedy kończy się obecny rok fiskalny. Zarzucił przy tym prezydentowi USA Joe Bidenowi, że jest zbyt zachowawczy, jeśli chodzi o wspieranie Kijowa.


"To z pewnością nie jest czas na chwiejne zachowanie (...). To nie czas na odpuszczanie" - dodał.

Ilja Jewłasz, rzecznik prasowy wschodniego zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, relacjonował w telewizji Espreso sytuację w bachmuckim sektorze frontu. 


- Wróg ponosi straty w ludziach i sprzęcie na południowej flance w pobliżu Bachmutu. Wciąż się cofa. Nasi obrońcy robią postępy w rejonie Kliszczijiwki, wyzwalając naszą ziemię metr po metrze. Nadal umacniamy nasze pozycje na wyzwolonych terenach - mówił Jewłasz.   


Według rzecznika Rosjanie są zmuszeni do wycofania się z Kliszczijiwki. 


- W Kliszczijiwce toczą się walki na terenie miejskim. Wróg się broni, cofając się na wcześniej przygotowane pozycje. (…). Niszczymy jego sprzęt i personel. Wróg panikuje i szuka wyjścia z tej sytuacji - podkreślił Jewłasz. 

Bilans ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku w Konstantynówce wzrósł do 17. 32 osoby zostały ranne.    

Ukraińska artyleria namierzyła i uderzyła na rosyjski skład rakiet do helikopterów bojowych Ka-52 i Ka-50. Nagranie z rejonu Bachmutu.      

Jeżeli potwierdzi się, że szczątki znalezione na terytorium Rumunii należą do rosyjskiego drona, to jest to poważne naruszenie suwerenności - oświadczył w środę rumuński prezydent Klaus Iohannis, cytowany przez agencję Reutera.


Wcześniej w środę rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że w nocy z niedzieli na poniedziałek na terytorium kraju spadły fragmenty rosyjskiego drona. W poprzednich dniach władze w Bukareszcie temu zaprzeczały.

Atak artyleryjski na Rosjan w jednej z miejscowości pod Bachmutem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także