Zapis usunięty. Protest lekarzy i tak będzie
Nie ma decyzji o zawieszeniu protestu lekarzy, zapowiadanego od 1 lipca. Zespół negocjacyjny Naczelnej Rady Lekarskiej nie jest upoważniony, by taką decyzję podjąć - powiedział po piątkowych rozmowach z nową prezes NFZ wiceprzewodniczący NRL Konstanty Radziwiłł.
Piątkowe rozmowy lekarzy z NFZ ocenił jako krok do przodu. Podkreślił, że z nowych wzorów umów przedstawionych przez NFZ Agnieszkę Pachciarz usunięto "najbardziej krzywdzący zapis" o karach za niewłaściwe wypisanie recepty na leki refundowane. Jego zdaniem, w umowach jest nadal sporo niejasnych kwestii, które wymagają zastanowienia i szczegółowej analizy.
Radziwiłł zaznaczył, że przedstawiony przez Pachciarz projekt zmian jest lepszy niż obecne zarządzenie, ale nie spełnia wszystkich postulatów lekarzy. - Niewątpliwie to nowe zarządzenie prezesa jest lepiej napisane, niż pierwsze, ale daleko jest od naszego postulatu lekarskiego, by lekarz mógł się poświęcić swój czas w całości pacjentowi - mówił Radziwiłł.
- Niestety te przepisy ciągle lokują lekarza gdzieś między jego rolą zawodowę, a biurokratą, księgowym, kontrolerem. I to jest niedobre - dodał.
Z kolei prezes NFZ Agnieszka Pachciarz mówiła po spotkaniu, ze nowe zasady odpowiedzialności lekarzy mają chronić i budżet i pacjentów. Jej zdaniem jesteśmy obecnie "bliżej niż kiedykolwiek w historii" wprowadzenia centralnego rejestru ubezpieczonych. Jak mówiła, kompromis z lekarzami polega także na tym, że kary dla lekarzy za ewentualne wypisanie recepty refundowanej nieubezpieczonemu pacjentowi nie będą wymierzane do czasu, aż system zacznie obowiązywać.
Szefowa NFZ Agnieszka Pachciarz podkreśliła, że zarządzenie ws. wypisywanie recept musi zostać wydane do końca miesiąca. Dodała, że liczy na akceptację środowisk lekarskich i dojście do porozumienia. - Zgodnie z ustawą jestem zobowiązana wydać zarządzenie do końca tego miesiąca. Nie ma możliwości, żeby zostało wydane w lipcu - powiedziała.
Pytana o wyjście awaryjne w razie protestu lekarzy poinformowała, że jest przygotowane, choć ma nadzieję, że nie będzie konieczności korzystania z niego.
Jak wyjaśniła, jeżeli doszłoby do sytuacji, w której pacjent, któremu przysługuje refundacja, byłby jej pozbawiony, to będzie on mógł skorzystać z porady innego lekarza, który, po zbadaniu, wypisze nową receptę. - Jestem przekonana, że doszliśmy do porozumienia i czekam na pozytywną odpowiedź - dodała.
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz kilka godzin rozmawiała z Naczelną Radą Lekarską i Naczelną Radą Aptekarską o proponowanych zmianach w zarządzeniu w sprawie wzoru umów na wystawianie leków refundowanych. Lekarze chcą zmiany dotychczasowego wzoru umów, jeśli to nie nastąpi, zapowiadają protest od 1 lipca.