Zapatero chce przekonać do rezygnacji z "pierwiastka"
Wizytę w Polsce rozpoczyna premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero. Przylatuje do Warszawy w kilkanaście godzin po prezydencie Francji i podejmie ten sam temat: Traktat Konstytucyjny Unii Europejskiej.
Najtrudniejszym problemem w rozmowie z premierem Jarosławem Kaczyńskim będzie kwestia systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej.
Polska chce, by siłę głosu danego państwa powiązać z pierwiastkiem z liczby jego mieszkańców. Ma nadzieję, że Hiszpania nas poprze.
Znawca unijnego prawa traktatowego profesor Jan Barcz przypomina, że Hiszpania już opowiedziała się za nieakceptowanym przez Warszawę systemem podwójnej większości. W opinii profesora Barcza, to Hiszpania będzie nas przekonywać, by zrezygnować z pierwiastka.
Prezes Centrum Strategii Europejskiej Paweł Świeboda podziela tę opinię. Podkreśla, że Hiszpanie przyjęli Traktat w referendum, a więc w powszechnym i bezpośrednim głosowaniu. Zgodzili się na zaproponowaną w nim metodę "podwójnego ważenia głosów", w myśl której decyzja jest podjęta, jeśli akceptuje ją minimum 15 państw reprezentujących co najmniej 65% ludności Wspólnoty.
W opinii Pawła Świebody, spotkanie z Zapatero ma uświadomić premierowi, że w tej kwestii jesteśmy izolowani.
Świeboda jest też przekonany, że następny tydzień, po serii wizyt najbardziej wpływowych polityków Unii W Warszawie, Polska powinna poświęcić na szukanie kompromisu, ale na bazie podwójnej większości zaproponowanej w Traktacie Konstytucyjnym.