Zaostrzenie protestu pracowników HSW?
Pracownicy Huty Stalowa Wola (HSW), okupujący
czternastą dobę budynek miejscowego starostwa, wieczorem zdecydują
o zaostrzeniu protestu - poinformował
przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego HSW
Henryk Szostak.
01.09.2003 | aktual.: 01.09.2003 14:32
"Naszemu mediatorowi, posłowi SLD Władysławi Stępniowi, nie udało się spowodować przybycia do godziny dziesiątej w poniedziałek przedstawicieli rządu. W związku z tym wieczorem zadecydujemy o zaostrzeniu formy protestu" - powiedział Szostak.
Protestujący, oprócz przekazania przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP) pomocy publicznej, domagają się też zagwarantowania osłon socjalnych zwalnianym hutnikom, kontroli prawidłowości przetargu na kołowy transporter opancerzony dla wojska oraz skutecznej pomocy dla zakładu metalurgicznego HSW. Chcą również przyspieszenia przez Sejm prac nad obywatelskim projektem ustawy, przywracającej zasiłki i świadczenia przedemerytalne.
Według posła Stępnia, "nastąpiło usztywnienie stron", ale jest szansa na rozwiązanie konfliktu. "Rozumiem obie strony i właśnie dlatego wspólnie z koleżanką klubową posłanką Joanną Grobel-Proszowską wysłaliśmy list do premiera, w którym prosimy, żeby do strajkujących przyjechał ktoś z rządu" - powiedział mediator.
20 sierpnia licząca ok. 6 tys. osób manifestacja pracowników HSW zakończyła się strajkiem okupacyjnym w budynku starostwa. Przez pierwszych pięć dni okupowano tylko salę narad. Od 25 sierpnia zaostrzono protest, strajkujący zajęli cały budynek. Z kolei w czwartek ok. 300 pracowników huty przez godzinę blokowało drogę krajową Lublin - Rzeszów.
W piątek na konto HSW wpłynęła pierwsza transza 20 mln zł z 40 mln pożyczki udzielonej przez ARP na restrukturyzację HSW. Kolejne pieniądze powinny dotrzeć w poniedziałek lub wtorek.
Grupa kapitałowa HSW w 20 spółkach zatrudnia ok. 10 tys. osób. Należy do głównych polskich producentów maszyn budowlanych i wyrobów hutniczych ze stali. Największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Firma powstała pod koniec lat 30. ubiegłego wieku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP). Dwie spośród jej spółek zależnych w ostatnich tygodniach złożyły wnioski o upadłość.