Zaopiekuj się warszawskimi zabytkami
Męczy cię widok niszczejących kamieniczek? Boli cię serce, gdy patrzysz na warszawskie zabytki upstrzone graffiti? Właśnie takich osób poszukuje stowarzyszenie Creo i Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków. 23 października ruszy pierwsza edycja kursu dla kandydatów na społecznego opiekuna zabytków.
13.10.2009 | aktual.: 14.10.2009 13:02
To doskonały pomysł na siebie dla tych, którzy interesują się historią sztuki czy architekturą. Wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne, projekt z założenia skierowany jest do amatorów. Opiekunem może zostać każdy, wymogiem jest niekaralność i pełnoletność.
Opiekunowie są Warszawie potrzebni, ponieważ służby konserwatorskie nie zawsze są w stanie dotrzeć do wszystkich obiektów, zwłaszcza tych, które opuszczone i zdewastowane znajdują się nieco na uboczu miasta.
Głównym zadaniem opiekuna jest ochrona zabytków.
- Społecznicy będą naszymi dodatkowymi oczami. Wspomogą nas w monitorowaniu stanu zabytków i przypilnują, aby żaden przypadek ich niszczenia nie umknął naszej uwadze - mówi Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków.
Do zadań społecznego opiekuna zabytków należy obserwacja cennych obiektów na terenie stolicy. W razie potrzeby, legitymując się uprawnieniami wydanymi przez konserwatora, opiekun może upomnieć właściciela niszczonego lub niszczejącego budynku. Może także interweniować na policji. Wszystkie informacje zebrane przez opiekuna w terenie spływają do miejskiego konserwatora zabytków. On decyduje, czy obiekt wymaga tylko zabezpieczeń, czy też konieczny jest już jego gruntowny remont.
Kurs będzie miał charakter pilotażowy. Jeśli program się sprawdzi, ruszą kolejne edycje. Podstawowym celem kursu jest dostarczenie kandydatom niezbędnej wiedzy i umiejętności. W trakcie 48 godzin zajęć - wykładów i ćwiczeń w terenie - wyjaśnione zostaną zawiłości prawne i administracyjne związane z ochroną zabytków.
Zajęcia będą odbywać się w dwóch grupach i potrwają półtora miesiąca. Kurs kończy się egzaminem, który zwiększa szanse kandydata przy ubieganiu się o status społecznego opiekuna zabytków. Zapisy na rel="nofollow">www.stowarzyszeniecreo.home.pl.