Zanim zagłosujesz, czyli o czym powinien pamiętać każdy wyborca
(inf.własna)
Wybory parlamentarne już w niedzielę. Udając się do lokalu wyborczego, należy pamiętać o kilku podstawowych sprawach.
- konieczne jest zabranie ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem. Najlepszy będzie dowód osobisty, choć dopuszczalny jest też inny ważny dokument (np. paszport).
- ważne karty do głosowania są opieczętowane przez obwodowe komisje wyborcze.
- głosy oddane w wyborach do Sejmu są ważne jedynie w przypadku zakreślenia znakiem "x" nazwiska lub nazwisk kandydatów umieszczonych na jednej liście (wtedy głos otrzymuje kandydat zajmujący najwyższą pozycję). Decyzja wyborcy jest nieważna, jeśli nie zaznaczy on na karcie żadnego nazwiska, lub wybierze kilku kandydatów z kilku list.
- głosy oddane w wyborach do Senatu są ważne tylko wtedy, jeśli zakreślimy kratki obok dozwolonej przez regulamin liczby nazwisk (jednego lub dwóch w okręgach 2-mandatowych, jednego, dwóch lub trzech w okręgach 3-mandatowych i jednego, dwóch, trzech lub czterech w okręgach 4-mandatowych). Postawienie znaku "x" przy większej ilości nazwisk dyskwalifikuje głos, tak samo jak niezaznaczenie żadnego nazwiska.
- nie spieszmy się. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości pomocą będą nam służyć kolorowe plakaty objaśniające zasady głosowania. Będą one zawieszone w siedzibach komisji. Regulamin wyborczy znajduje się także na kartach do głosowania.
- karty do głosowania na kandydatów na posłów to broszury, zawierające od 8 do 15 stron. Głos na przyszłych senatorów oddamy, zaznaczając nazwiska na pojedynczych kartkach.
Ci, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza swoim miejscem zamieszkania, mają jeszcze w piątek szansę zgłosić się po odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania. Ten dokument upoważnia do uczestniczenia w wyborach na terenie całego kraju.(kar)