Zanieczyszczone środowisko sprawia, że ptaki fałszują
Polichlorowane bifenyle mogą wpływać na jakość śpiewu ptaków - wykazały badania, o których informuje pismo "PLOS ONE".
Polichlorowane bifenyle (PCB) to związki chemiczne wykorzystywane m.in. jako materiały izolacyjne w kondensatorach, dodatki do klejów i tworzyw sztucznych, a także środków owadobójczych czy jako plastyfikatory i impregnaty. Często obecne są w wodzie i glebie, gdzie mogą przetrwać dziesięciolecia.
Naukowcy z Laboratorium Ornitologicznego przy Uniwersytecie Cornell w stanie Nowy Jork zbadali wpływ 41 z 209 kongenerów PCB o różnej toksyczności na jakość śpiewu sikory jasnoskrzydłej i pasówki śpiewnej zamieszkujących dolinę rzeki Hudson, w której występuje umiarkowane stężenie PCB.
Ptaki te żywią się owadami wodnymi, które są skażone polichlorowanymi bifenylami. Takimi przysmakami karmią też swoje młode. Analiza próbek krwi ptaków wykazała, że występowały u nich odmienne profile PCB. U pasówki śpiewnej występowało wyższe stężenie niżej chlorowanych PCB, podczas gdy u sikory jasnoskrzydłej przeważały wyżej chlorowane PCB. W przypadku obu gatunków PCB wpływało na jakość śpiewu, m.in. na płynność przejścia od jednego dźwięku do drugiego czy formę ozdobników.
- Działanie PCB jest niezwykle zróżnicowane. Poprzednie badania być może nie dały pełnego obrazu, gdyż nie uwzględniały poszczególnych kongenerów, a ogólny poziom tych związków - mówi André Dhondt, jeden z autorów badań.
Zobacz więcej w serwisie pogoda. href="http://wp.pl/">