Zamieszki w Serbii. Skrajna prawica chciała świętować "wyzwolenie"
W czwartek, w serbskim mieście Nowy Sad, doszło do konfrontacji pomiędzy członkami organizacji prawicowych a sympatykami ugrupowań antyfaszystowskich. Powodem starć były obchody 29. rocznicy ludobójstwa w Srebrenicy. Informacje o tych zdarzeniach przekazała telewizja N1.
W ciągu ostatnich dni, prawicowa organizacja "Serbski Sokół" nawoływała mieszkańców Nowego Sadu, położonego na północy Serbii, do zgromadzenia się i uczczenia "wyzwolenia Srebrenicy".
Wydarzenie to miało miejsce w dniu, który jest obchodzony jako 29. rocznica ludobójstwa, które miało miejsce na wschodzie Bośni i Hercegowiny.
Członkowie "Frontu Antyfaszystowskiego 23 października" przeszkodziła organizacji prawicowego wiecu. W swoim oświadczeniu napisali: "nie możemy pozwolić na taki wstyd w mieście, które słynie ze swojej antyfaszystowskiej tradycji".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szalone plany "odbudowy" zamku na Wawelu. Niewiarygodne, co chciano zrobić
Zamieszki podczas obchodów
Napięcie między obiema grupami przerodziło się w bójkę, podczas której doszło do obrzucania się butelkami. Sytuację opanowała interweniująca policja. Lokalne media informowały, że w związku z zapowiedzią demonstracji, przez cały dzień w Nowym Sadzie można było zauważyć wzmożoną obecność służb bezpieczeństwa.
Niektórzy członkowie prawicowej organizacji mieli na sobie koszulki z wizerunkiem Ratka Mladicia - dowódcy wojsk bośniackich Serbów z czasów wojny lat 90., skazanego na dożywocie za ludobójstwo i zbrodnie wojenne.
W Belgradzie zapłonęły znicze
Tymczasem, w stolicy Serbii, Belgradzie, aktywiści i część obywateli złożyli hołd ofiarom ludobójstwa, zapalając znicze w centrum miasta. Zgromadzenie to zorganizowała organizacja pozarządowa Inicjatywa Młodzieży na rzecz Praw Człowieka. Aktywiści apelowali do władz Serbii o ustanowienie 11 lipca dniem pamięci o ofiarach ludobójstwa w Srebrenicy.
W Centrum Pamięci Potoczari, położonym kilka kilometrów od Srebrenicy, odbyło się uroczyste pochowanie szczątków ofiar ludobójstwa. Rocznica ta była obchodzona w Bośni i Hercegowinie również poprzez marsze ku czci ofiar, które zgromadziły kilka tysięcy osób, oraz "milczące skoki do wody" ze słynnego mostu w Mostarze.
Zbrodnia w Srebrenicy
Czwartkowa rocznica ludobójstwa w Srebrenicy była pierwszą po przegłosowaniu w maju przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucji ustanawiającej 11 lipca Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ludobójstwie w Srebrenicy.
Za zbrodnie popełnione w rejonie Srebrenicy, w tym egzekucję ponad 8 tys. bośniackich chłopców i mężczyzn, na łącznie ponad 700 lat więzienia skazano dotąd ponad 50 osób. Wśród skazanych za ludobójstwo znaleźli się przywódca polityczny bośniackich Serbów z czasów wojny Radovan Karadżić oraz Ratko Mladić.