Trwa ładowanie...

Zamieszanie z zaproszeniem wnuczki Józefa Piłsudskiego. Wyjaśniamy, jak było naprawdę

Wnuczka Józefa Piłsudskiego Joanna Onyszkiewicz nie została zaproszona na Zgromadzenie Narodowe w 150. rocznicę urodzin Marszałka - alarmowali politycy opozycji. Potwierdził to jej mąż w rozmowie z Wirtualna Polską. - Być może doszło do tego z powodów politycznych – mówi Janusz Onyszkiewicz. Okazuje się jednak, że zaproszenie zostało wysłane, a wnuczka marszałka go nie odebrała.

Zamieszanie z zaproszeniem wnuczki Józefa Piłsudskiego. Wyjaśniamy, jak było naprawdęŹródło: Forum, fot: Jarosław Pruss
d46i4u7

"Wyjątkowy jubileusz w dostojniej oprawie w obecności najwyższych rangą urzędników państwowych. Zgromadzenie Narodowe w 150. rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczęło wielkie świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która wypada w przyszłym roku" – pisze Sejm o uroczystości, w czasie której orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Na sali zabrakło jednak jednego bardzo ważnego gościa - wnuczki marszałka Joanny Onyszkiewicz.

- Niestety, nie otrzymaliśmy zaproszenia. Czy mojej żonie było przykro? Wzruszyła tylko ramionami. Być może doszło do tego z powodów politycznych, a może przez niedopatrzenie organizatorów. Wiemy przecież, jak to wszystko wygląda – mówi Wirtualnej Polsce Janusz Onyszkiewicz, działacz Partii Demokratycznej i dwukrotny minister obrony narodowej m.in. w rządzie Jerzego Buzka. I dodaje, że brat jego żony otrzymał zaproszenie na uroczystość. – Nie jest ze mną jednak bezpośrednio związany. Zastanawiające więc, że mojej żony nie zaproszono – podkreśla.

Kancelaria Sejmu nie odpowiedziała na nasze pytania w sprawie zaproszenia. Zamiast tego dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu napisał na Twitterze, że na Zgromadzenie Narodowe została zaproszona i wnuczka, i wnuk Marszałka Piłsudskiego. "Karty zostały przekazane przedstawicielom Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, którzy zobowiązali się powiadomić obie osoby" - twierdzi Andrzej Grzegrzółka.

Zadzwoniliśmy więc do muzeum. - Zaproszenia przyszły. Przekazaliśmy Joannie Onyszkiewicz telefonicznie, że jest dla niej zaproszenie, ale go nie odebrała - mówi nam pracownica placówki. Joanna Onyszkiewicz jest córką Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej, córki Józefa Piłsudskiego. Od wielu lat angażuje się promowanie pamięci o dziadku. Działa w Instytucie Józefa Piłsudskiego Poświęconemu Badaniu Najnowszej Historii Polski oraz w Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego. W 2006 r. otworzyła Muzeum Legii Warszawa, której stadion powstał dzięki Józefowi Piłsudskiemu.

d46i4u7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46i4u7
Więcej tematów